Küreselleşme ve salgının gölgesinde uluslararası sermaye hareketleri ve ani duruş sorunu: Türkiye için bir araştırma
International capital movements and the problem of suddenstop in the shadow of globalization and epidemic: A research for Turkey
  1. Tez No: 816799
  2. Yazar: NERMİN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ HOPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı küreselleşmenin ülkelere etkisinin pozitif mi yoksa negatif mi olduğu tartışmaları sürerken, 2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan ve tüm dünyada hızlı bir şekilde yayılarak pandemiye dönüşen COVID-19 salgın hastalığının gölgesinde, uluslararası sermaye hareketlerinin nasıl etkilendiğini araştırmaktır. COVID-19 küresel salgın olarak ilan edildikten sonra sağlık için alınan önlemler tüm dünyada ekonomi üzerinde etkili olmuş, başta tedarik zincirlerindeki aksamalarla kendini gösteren salgının etkileri daha sonra tüm ekonomilere küresel sisteme bağımlılık neticesinde hızla yayılmıştır. Salgının etkileri gelişmekte olan ekonomiler için özellikle önemli olmuştur. Bu ülkelere olan doğrudan yabancı yatırımlar ve piyasalarına olan diğer yatırımların kesilmesi çeşitli zorluklar yaratmıştır. Dolayısıyla gelişmekte olan piyasalarda COVID-19'un uluslararası yatırım pozisyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada savunulan hipotez COVID-19'un doğrudan yabancı yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer yatırımlardaki değişikliklerin bir nedeni olduğudur. Bu amaçla Türkiye'de COVID-19 vaka sayılarındaki değişimin doğrudan yabancı yatırımlar, portföy yatırımları ve diğer yatırımlardaki değişimlerin bir nedeni olup olmadığı analiz edilmiştir. Ayrıca, geçmişte öne çıkan bazı krizler araştırılarak, COVID-19 ile yaşanan şokun herhangi bir“Ani Duruş”krizine yol açıp açmayacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how international capital movements are affected in the shadow of the COVID-19 epidemic disease, which emerged in Wuhan, China in December 2019 and quickly spread all over the world, while the debates on whether the impact of globalization is positive or negative on countries continues. After COVID-19 was declared as a global epidemic, the measures taken for health had an impact on the economy all over the world, and the effects of the epidemic, which manifested itself primarily with disruptions in supply chains, then spread rapidly to all economies as a result of dependence on the global system. The effects of the epidemic have been particularly significant for developing economies. The cessation of foreign direct investment into these countries and other investments in their markets created several difficulties. Therefore, it is important to examine the effects of COVID-19 on the international investment position in emerging markets. The hypothesis advocated in this study COVID-19 is a cause of changes in foreign direct investments, portfolio investments and other investments. For this purpose, it has been analyzed whether the change in the number of COVID-19 cases in Turkey is a reason for the changes in foreign direct investments, portfolio investments and other investments. In addition, some prominent crises in the past were investigated, and it was discussed whether the shock with COVID-19 would lead to any“Sudden Stop”crisis.