Fizik eğitiminde probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of problem based learning method on students' academic achiement and their attitude for physics lesson
  1. Tez No: 239331
  2. Yazar: EMİNE ŞALGAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Fizik Eğitiminde Probleme Dayalı Öğrenme Yönteminin Öğrencilerin Akademik Başarılarına ve Tutumlarına EtkisiBu araştırmada, probleme dayalı öğrenme yöntemi ve geleneksel öğretimle yapılandırılmış ?Newton'un Hareket Kanunları? konusunun öğretiminin, lisans öğrencilerinin akademik başarıları ve fizik dersine yönelik tutumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Yapılan bu çalışmada, kontrol gruplu ön test-son test araştırma modeli kullanılmıştır. Model, 2007?2008 öğretim yılı, güz yarıyılında Fizik I dersi alan Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi, Kimya Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği öğrencileri olmak üzere iki grup öğrenciye uygulanmıştır.Araştırmanın verileri ?Dinamik Ünitesi Başarı Testi? ve ?Fizik Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır.Elde edilen bulgular, probleme dayalı öğrenme yönteminin geleneksel öğretim yöntemine kıyasla akademik başarıya daha fazla katkı sağladığını; ancak her iki yöntemin de bu süreçte öğrencilerin fizik dersine yönelik tutumlarında herhangi bir değişiklik yaratmadığını göstermiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of teaching of“Newton?s Motion Laws”subject which was formed by problem based learning method and traditional teaching on University students' academic achiement and their attitude toward physics was investigated.In this study, control grouped pre-test post-test searching model was used. Model was applied to two groups of students at Dokuz Eylul University, departments of Elementary Mathematics Education and Secondary Chemistry Education in 2007-2008 education year, fall semester.Data are collected using“Dynamic Unit Achiement Test”and“Scale of Attitude Toward Physics”.Findings show that, compared to traditional teaching method problem based learning method contributed to academic achiement more,but both methods did not make any change on students' attitude toward physics during the intervestion. Suggestions are made in light of the results.