The effects of project-based learning on student achievement in vocabulary learning on 6th grade students
Proje-tabanlı öğretim yönteminin 6.sınıf öğrencilerinin kelime öğrenme başarıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 239355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÇOKER KOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Bağyurdu Kazım Dirik İlköğretim okulu altıncı sınıf öğrencilerinin Proje- Tabanlı öğretim yöntemi ve Geleneksel Yöntem sonrası kelime öğrenimlerindeki başarıları karşılaştırılmıştır. Araştıma Bağyurdu Kazım Dirik İlköğretim Okulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 24 öğrenciden oluşan 6-A ve 24 öğrenciden oluşan 6-B sınıfları katılmıştır.Ön-test, son-test, kontrol grup modeli kullanılan bu araştırma, nicel ve yarı-deneyseldir. Her iki grupta aynı hedef kelimeleri çalışmıştır. Her iki gruba da çalışma öncesinde ve sonrasında test uygulanmıştır. Çalışma öncesindeki test ön-test, sonrasındaki test ise son-test olarak değerlendirilmiştir.4 haftalık uygulama sürecinden sonra, her iki grubunda son test sonuçları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.Ve bu bulgular Proje-tabanlı Öğretim Yöntemiminin öğrencilerin kelime öğrenmeleri üzerinde önemli bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of the Traditional Method and Project-Based Learning in the vocabulary achievement of 6th grade students.The study was conducted at Bağyurdu Kazım Dirik Primary School in İzmir/ Kemalpaşa. The participants were 48 students including two classes which have 24 students in each.The study was a quantitative quasi-experimental study, in which a pre-test, post-test control group design was used. Both experimental and control groups studied the same target words. The experimental group learnt the words through projects. Both groups had a test before and after the instruction. The tests before the instruction were graded as pre-tests and those after the instruction as post-tests.After 4 weeks treatment period,each group was given post-test in order to measure their improvement in vocabulary learning. The comparison of the post-test scores of the groups demonstrated that there is a significant difference.This means Project-Based Learning is more effective on 6th grade students? vocabulary achievement.