İletişim tasarım bölümünde fotoğraf teknikleri dersi nasıl yapılmalıdır
How to teach photography techniques course in communication design program
- Tez No: 239368
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tezin amacı, temel olarak interaktif medyanın (etkileşimli ortam) önemli bir öğesi olan Fotoğraf Teknikleri I dersi eğitimi esas alınarak konuyla ilgili dersi nasıl işlenir ders hangi konulardan oluşur ve ne tür çalışmalar yapılırsa, bu eğitimi alan öğrencilerin daha yaratıcı olabileceğinin eğitim bilimlerinden çok bütünüyle görsel iletişim tasarımı açısından ele alınıp araştırılmasıdır.Bu kapsamda Fotoğraf Teknikleri-I dersini seçen öğrencilerin yaratıcı, işlevsel ve görsel öneriler üretimlerine değinilmiş, teknikler, tanımlar, yurt içi ve yurt dışı örnekler incelenmiş Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü Fotoğraf Teknikleri-I dersinin analizi yapılmıştır. Yapılan araştırma Multimedia Tasarımı açısından değerlendirilmiştir.Anahtar Kelimeler ; interaktif medya, tasarım eğitimi, fotoğraf, fotoğraf teknikleri görüntü ilişkisi, yaratıcılık
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is; how to conduct courses related to the subject by predicating on Photograph Techniques-I courses education which is basically one of the important components of interactive media; what is the content of the course; and to research on what types of studies to be conducted to have more creative students who receive this training in terms of visual communication design fully rather than pedagogy.In this context, creative and functional visual proposal productions of students who are selected Photograph Techniques-I courses are mentioned; techniques, definitions and examples of national and international area are studied; Photograph Techniques-I courses in the Yildiz Technical University, Faculty of Art and Design, Department of Communication Design are analysed. The conducted research is evaluated in terms of multimedia design.Keywords; interactive media, design education, image, creativity photograph Techniques