Basel II' nin KOBİ'ler üzerindeki etkileri ve alınacak önlemler
Effects of basel II on SME and precaution to be taken
- Tez No: 239380
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Basel II kriterlerinin amacı ve uygulanışı ile ilgili literatür araştırması yapıldıktan sonra bu bilgiler eşliğinde Türkiye'de faaliyet gösteren firmanın finansal verileri Basel kriterlerine göre değerlendirilmiş, derecelenen aynı firma benzer biçimde aynı finansal verilerle ile Türkiye'de faaliyet gösteren kamu bankasının kredi notu işlemlerine tabi tutulmuştur. Bu bilgiler ışığında kriterlerin kobiler üzerinde olası etkileri finansal veriler üzerinde incelenmiştir. Değerler örneklem olarak seçilen kamu bankasının kredi notları ile karşılaştırılmıştır.Bankaların içsel derecelendirmeleri yapısal farklılıklar göstermiş olsa da burada amaç aynı bankanın aynı dönemlerde şu an uyguladığı sistem ile Basel kriterlerine göre uygulayacak olduğu yaklaşım sonuçlarını karşılaştırmak ve olası etkileri üzerinde alınacak önlemleri belirtmektir.
Özet (Çeviri)
After we prepared literature overview on the aim of Basel II criteria?s and applications, financial information?s are evaluated according to Basel II criteria on a firm which have operations on Turkey and the same firm with the equal financial data?s are evaluated in order to a public bank credit rating procedures which was also operated on Turkey. According to this knowledge effects of criteria?s on SME?s are analyzed on their financial data?s. These values are compared on data?s which was selected public bank credit rating values.Although internal credit ratings of banks was shown structural differences, the aim is to compare between current system on same bank with the similar terms and system which will be applied on Basel criteria?s and identify feasible effects of precaution to be taken.