Türkiye'nin enerji sektörünün ekonomik analizi
Economic analysis of the economics sector in Turkey
- Tez No: 239429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÖZÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Enerji konusu Dünya'da ve Türkiye'de son yıllarda oldukça popüler bir konu olmakla birlikte ülkelerde büyüme ve kalkınmanın devam etmesi için de önemli bir unsurdur.Sürdürülebilir enerji, ülke çıkarlarının korunması, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, küresel ısınmanın durdurulması, çevre değerlerinin iyileştirilmesi için çevreyi daha az kirleten özellikle yenilenebilir veya alternatif yerli enerji kaynaklarına yönelmek gerekmektedir. Bununla birlikte enerjinin verimli kullanılması da enerji politikalarının içerisinde yer almaktadır.Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları Dünya ve Türkiye ölçeğindepotansiyel ve kullanım miktarları açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dünyagenelinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında artış olduğu görülmüştür.Türkiye alternatif enerji kaynakları bakımından potansiyel olarak iyi durumda olmakla birlikte kullanım miktarları ve üretim açısından düşük seviyelerdedir. Dünya genelinde gelecek yıllarda toplam enerji üretimi içerisinde alternatif enerjilerin payının artması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Besides being a very popular matter both in Turkey and The World, the topic ? Energy? is also an important element in growth and development of economies.In order to maintain sustainable energy, protect national interests, minimize energy dependence and improve ecological values; heading towards renewable or alternative local energy resources is a must. Nevertheless, effective consumption of energy also takes an important place in enegy policies.In the thesis, renewable energy resources were tried to evaluate according to their potential and usage capacity in Turkey. It has been understood that, renewable energy resources have been raising all around the world. Altough Turkey has a big potential of alternative energy resources, usage and production of alternative resources are less than expected. It has been expected that alternative energy resources will increase their share of total energy production all around the world.