Dirsek travmalarının uzun süreli takip sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 23943
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL CİLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
m ÖZET 1983 - 90 yıllan arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmataloji Anabilim Dalın'da yatırılarak tedavi yapılan dirsek çevresi yaralanmalarının, uzun vadede değerlendirilmesi yapılmıştır. Patoloji, tedavi şekli, dirseğin son durumu ve değişik tedavi şekillerinin uzun vadedeki sonuçları ele alınmıştır. 50 hastam değerlendirildiği çalışmada en kısa takip süresi 12, en çok 108 aydır. Mevcut patolojiler sınıflandırılmış ve immobilizasyon süresi ile dirseğin son durumu arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Biz bu çalışmamızda dirsek kırıklarında üç hafta immobilizasyon ve sonrasında erken hareket verilerek, fonksiyonel sonucun daha iyi olduğunu gösterdik. İmmobilizasyon süresinin üç haftanın üzerine çıktığı durumlarda fonksiyonel kayıp daha fazla olmakta ve rehabilitasyon dönemi de uzamaktadır. Dirsek çıkıklarında da erken redüksiyonunun önemini bu arada vurgulamak isteriz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY We have studied retrospectively 50 patients who had fractured their elbow region that were treated surgically or conservatively. 32 patients had supracondylar humerus fractures, 6 patients had displaced olecranon fractures, 1 patient had medial epicondyle and 4 patients had lateral condyle fractures. 3 patients had delayed reduction for their elbow dislocations, 2 patients had radial head fractures and 1 patient had capitellum and 1 patient had procesus coronoideus fracture. Follow up time is 12-108 (mean 34.9) months. We have classified follow up time, type of treatment and end results of their elbows. We believe that immobilization for 3 weeks is adequate for elbow region and early motion is essential.