Iranian nuclear energy crisis a historical review and after 2000
İran nükleer enerji krizi: Tarihsel bir yaklaşım ve 2000 sonrası durum
- Tez No: 239438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BACIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezin amacı Iran nükleer enerji krizini derinlemesine incelemek ve konu hakkında bilgi ve öneriler vermektir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde nükleer enerji ve dünyada ki yayılımı ile ilgili bilgiler verilmiş ve uluslar arası hukuk altında yapılmış olan konuyla alakalı anlaşmalar kısaca belirtilmiştir. Böylece İran'la alakalı sunulan tezlere bir karşılaştırma yeteneği kazandırılmıştır. İkinci bölümde İran'ın nükleer enerji ile ilgili yaşadığı sürece tarihsel bir anlatım getirilmiş, Iranın nükleer bir güce gereksinimi ve bu isteğinin nedenleri sorgulanmış, Uluslararası Atom Enerjisi Kurum'u ile yaşadığı ilişkiler ve kriz süreci hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde konuyla alakalı çözüm modelleri önerilmiş, bununla beraber otoritelerce ortaya konmuş olan diğer çözüm modelleri de tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Iran nuclear crisis process and historical review of Iran?s nuclear effort. This thesis consists of four main chapters. In chapter one, I have firstly handled general information about spreading of nuclear energy whole of the world and agreements that is related with nuclear energy. In chapter two, history of nuclear energy of Iran, Iran's nuclear requirement, and IAEA and Iran relationship were examined. In chapter three, I have handled Iran and USA, Russia and Israel relations which based on Nuclear energy. In chapter four, some solutions were given and debated about Iran nuclear energy crisis.