The problem of ?democratic deficit? in the European Union
Avrupa Birliği'nde 'demokrasi eksikliği' sorunu
  1. Tez No: 239437
  2. Yazar: KÜBRA DİLEK AZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERDAL ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, Avrupa Birliği'nin demokratik açıdan sorgulanmasının sebeplerini araştırmaktır. AB'de ?demokrasi eksikliği? tartışmaları genelde yatay, dikey, etkinlik ve sosyo-psikolojik, söylemleri ve argümanları üzerine yoğunlaşmaktadır. Avrupa Birliği'nde ?demokratik açık? sorunu bir çok yaklaşım tarafından incelenen ve farklı disiplinler tarafından çalışılan bir konudur. Bu yüzden teorik olarak bu konudaki argümanlar farklılık arz eder. Bu nedenle bizim yol haritamızı AB antlaşmaları ve tasarrufları baz alınarak yapılan incelemeler belirlemektedir. Avrupa Toplulukları Kurucu Antlaşmaları'ndan Lizbon'a uzanan süreçte Avrupa Birliğinde demokrasi, konumuzla bağlantılı olarak incelenmiştir. Son olarak da, Avrupa Birliği'nin, Lisbon süreciyle demokratik açık-kısıt, sorununda geldiği nokta değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to understand the causes and effects of the problem of democratic deficit in the EU. The well-known approaches to the problem, namely ?vertical, horizontal, efficiency and socio-psychological paradigms? are introduced to delineate the main dilemmas about democratic deficit. There is a multitude of reasons and solutions regarding the democratic deficit in the EU, which lead to complex interpretations. This study proceeds on a road map that sheds light on primary and secondary law that are relevant to an understanding of the problem of democratic deficit in the EU. This dissertation also looks into the democracy movement within the EU in a historical context. This study finally touches on the process unleashed by the Treaty of Lisbon to see if the discontent about democratic deficit is about to evaporate through ingenious formulations.