Ambivalence, binaries and reconciliation: renegotiation of womanhood in Carol shields' Unless
Ambivalans, binariler ve uzlaşma: Carol Shields?in ?Unless? adlı romanında kadınlığın yeniden tanımlanması
- Tez No: 239446
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VERENA DORİS LASCHİNGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, Carol Shields'ın romanı ?Unless? de incelenen kadın kimliğini tartışmaktır. Modern feminist teorisi, özellikle de post yapısalcı feminizm, kadınlığı oldukça yüksek bir entellektüel düzeyden ele alıyor. Kadınlık, ataerkil kimliklerden/tanımlamalardan sadece teorisel yaklaşımla kurtulabilir/özgür bırakılabilir. Ancak sorun, kadınlığın kendi başına soyut bir varlık olmamasıdır. Eğer, modern feminist teorisi öznel deneyimi sosyal, ırksal ve/ya da kültürel farklılıklar göz önüne alınarak küçümserse, aynı zamanda bir deneyimsel varlık olan kadınlığı anlamakta yetersiz kalacaktır. Modern feminist teorisi kadınlığı fenomenolojik açıdan yeniden tanımlamalı ve yeniden tartışmalıdır. Böylece, ataerkillikle oluşan binarizm ve kurgusal kimlikleri çözümleyen bir teorisel yaklaşım öne sürmekle kalmayacak, aynı zamanda sosyal, ırksal ve kültürel faklılık gözetmeden her kadına hitap edebilecek global bir feminist söylemi de inşa edecektir/oluşturacaktır.Carol Shields günümüz feminism söylevindeki kadının durumunu incelemektedir. Sosyal, ırksal ve kültürel farklılığı olan kadınları kitabında tasvir etmektedir. Kitabını kaleme alırken Shields sözde hileli bir yazma tekniği kullanmaktadır. Bu hileli yazma tekniği ile, falosentrik terminolojiyi öne sürerek devam etmekte olan ataerk sistemin içerisindeki kadının durumunu resmetmektedir. Shields'ın fenomenolojik yaklaşımı, onun feminizmden beklediği, kişisel deneyimi göz arda etmeyen, perspektifin kanıtıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss the female identity drawn within Carol Shields? novel Unless. Contemporary feminist theory, especially the poststructuralist feminism, takes womanhood into account through a highly intellectual level. Womanhood can be freed from the patriarchal identifications only with the theoretical approach. Nevertheless, the point is that womanhood itself is not an abstract entity. If contemporary feminist theory underestimates the subjective experience according to social, racial and/ or cultural difference, then it will fall short in grasping womanhood being also an experiencing entity. Contemporary feminist theory needs to redefine and renegotiate womanhood through a phenomenological perspective. This will put forward a theoretical method of approach that not only deconstructs the binarism and fictional identifications constructed by patriarchy, but it will also construct a global feminist discourse that appeals to every woman no matter the social, racial and cultural difference.Carol Shields focuses on this situation of womanhood within the contemporary feminist discourse. She depicts all kinds of women from different social, racial and cultural backgrounds. With her playful narration she employs the phallocentric terminology to put forward the contemporary condition of womanhood within the patriarchal system that leads its continuity. Shields? phenomenological approach to womanhood indicates her feminist perspective that does not underestimate subjective experience in order to illustrate a strictly feminist understanding.