The institution of harem in victorian travel literature
Viktoryen gezi edebiyatında harem kurumu
- Tez No: 239447
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
This thesis looks for the answers why many a Victorian woman was interested in the harem and the domestic life of the Oriental woman. To be able to answer the question, the thesis examines the dynamics of the woman travel in general and the status of the Victorian women. After brief information about the harem, the thesis deals with the nineteenth century harem literature that mostly consisted of travel writings by Victorian women. Eighteenth century harem literature is also mentioned in order to evince its differences from the latter.Challenging male accounts on the Oriental women and the harem, the female travelers of the nineteenth century England broke off with the conventions of their society, which confined them to domestic sphere, and expected them to be good homemakers. They traveled to the Orient themselves. This way they established themselves as independent and free women, and recreated their identity as powerful women. They gained symbolic capital by entering into areas such as aristocratic harems, where foreign males could not enter. Revered by the Eastern men, they felt superiority over their oriental counterparts. Moreover, their accounts of the harem gave them reputation and established them as travel writers. Lastly, they also contributed to the British colonial policies in the nineteenth century, although they were not as influential as men.The thesis as a whole endeavors to demonstrate the contribution of the Victorian travelers, especially the females, to the constitution of harem literature.
Özet (Çeviri)
Bu tez neden pek çok Viktoryen kadını, doğulu kadının evcimen yaşamı ve harem kurumuyla ilgilenmiştir sorusunun cevaplarını aramaktadır. Bu soruya cevap verebilmek için, tez kadın seyahatinin genel olarak temel dinamiklerini ve Viktoryen kadının statüsünü inceler. Haremle ilgili kısa bir bilgilendirme sonrasında, on dokuzuncu yüzyılda genellikle Viktoryen kadınları tarafından yazılmış seyahat eserlerinden oluşan harem edebiyatıyla ilgilenir. On sekizinci yüzyıl harem edebiyatına da sonraki dönemin farklarını belli etmesi acısından değinir.Erkeklerin harem ve doğulu kadınla ilgili yazdıklarına meydan okurcasına bu kadınlar kendilerini domestik çevreyle kısıtlayan ve iyi ev hanımları olmalarını bekleyen Viktoryen geleneklerine karsı koyarak, doğuya bizzat kendileri seyahat etmişlerdir. Böylelikle kendilerini bağımsız ve özgür kılmışlar, baskın ve güçlü kadınlar olarak kimliklerini yeniden yaratmışlardır. Aristokratik harem gibi erkeklerin girmesi yasak olan haremlere girerek sembolik sermaye elde etmişlerdir. Doğulu erkekler tarafından saygı görerek kendilerini doğulu kadından üstün hissetmişlerdir. Ayrıca haremle ilgili aktardıkları bilgiler onlara ün kazandırmış ve kendilerini seyahat yazarı kılmıştır. Son olarak, erkeklerinki kadar etkili olmasa da, İngiltere?nin kolonileştirme politikasına da katkıda bulunmuşlardır.Tez bir bütün olarak Viktoryen gezginlerinin, özellikle kadın olanlarının, harem edebiyatının oluşumuna katkısını anlatmaya çalışır.