The contested role of Turkish Constitutional Court between law and politics
Türk Anayasa Mahkemesi'nin hukuk ve siyaset arasında tartışılan rolü
  1. Tez No: 239456
  2. Yazar: ENGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Anayasa Mahkemesi'nin tarihindeki bazı kararlar ile birlikte olan son kararları ile tartışmalı hale gelen siyasi ve hukuki rolünü araştırmaktır. İddialar çerçevesinde Anayasa Mahkemesi'nin bu kararları alma amacını saptayarak, Mahkeme'nin siyaset ve hukuk arasındaki rolünü tartışmaktır. Çalışma, amacını ve kapsamını belirten giriş kısmının haricinde dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde dünyada anayasa mahkemelerinin ortaya çıkışı, görev ve yetkilerinin devletlere göre değişkenliği ele alınmıştır. İkinci bölümde anayasa mahkemesinin Türkiye'de kurulması incelenmiştir. 1961 ve 1982 anayasalarına göre anayasa mahkemesinin yetkileri ve bu yetkiler çerçevesinde almış olduğu bazı tartışmalı kararlar analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, Anayasa Mahkemesi ile ilgili tartışmaların yeniden ortaya çıkmasına neden olan üç karar üzerinde durulmuştur. Kamuoyunda uzun dönem gündemde kalan bu kararlar hakkında hukukçuların, siyasilerin, akademisyenlerin, gazetecilerin ve köşe yazarlarının görüşlerine genişçe yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde anayasa mahkemesinin iddia edildiği gibi hukuk normları dışında farklı siyasi hedefler için kararlar alıp almadığı araştırılmıştır.Bu çalışma uzun dönem tartışma konusu olan ve çeşitli iddialara maruz kalan Türk Anayasa Mahkemesi'nin 2007 ve 2008 yıllarındaki kararları almasındaki amacı açıklamaya yöneliktir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the political and legal contest about the recent decisions of the Turkish Constitutional Court with the purpose of determining its role which falls in an area between law and politics. This study consists of an Introduction, four chapters and conclusion. The introduction is a discussion about the aim and scope of the study. The first chapter comparatively explores the emergence and changeability of the duties and powers of the constitutional courts in the world. The second chapter examines the establishment of the Constitutional Court in Turkey. Some decisions based on the powers of the Constitutional Court according to 1961 and 1982 constitutions are explored. The third chapter analyses recent three decisions which caused the debates about the Constitutional Court in 2007 and 2008. The opinions of lawyers, politicians, academicians and journalists about these controversial decisions that are discussed for a long term in public opinion are included. The forth and the last chapter explores whether or not the Constitutional Court had political aims with these decisions?This study aims to explain the purpose of the Constitutional Court decisions which lead the long-term discussions and be subjected to various claims.