Faaliyet tabanlı maliyetleme ve bankacılık sektöründe uygulaması
Activity based costing and its implementation in banking sectör
- Tez No: 239463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bankacılık, finansal sistemin temelini oluşturmaktadır. Bilindiği gibi finansal sistem kaynak fazlası olan ile kaynak talebi olan kişi ve kuruluşları bir araya getirmektedir. Rekabetin hızla arttığı günümüzde, hizmet kalitesi açısından müşteriyi önemseyen bankacılık anlayış ve uygulamalarının önemli hale geldiği görülmektedir. Ayrıca rekabetin artmasıyla birlikte bankalar mümkün olan en düşük maliyet ile fon elde etme ve bu fon kaynaklarını getirisi en iyi olacak şekilde kullanmak amacındadırlar. Bu nedenle, hızla büyüyen bir finans sektörü olan bankalarda sunulan ürün ve hizmetlerin maliyetlerinin en doğru şekilde hesaplanması önem kazanmaktadır. Geleneksel maliyet muhasebesinden farklı olarak dolaylı giderleri daha detaylı olarak ele alan faaliyete tabanlı maliyetleme yöntemi, geleneksel yöntemin eksikliğini gidererek daha ayrıntılı ve gerçeğe daha yakın maliyet bilgisi vermektedir.Tez çalışmasının amacı, faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin bankacılık sektöründe uygulanabilirliğini göstererek, faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile ürün ve hizmet maliyetlerinin en doğru ve güvenilir şekilde tespit edilebileceğinin önemini ortaya koymak ve bankacılık sektörüne katkı sağlamaktır. Bu amaçla bir banka şubesi dikkate alınarak yapılan çalışmalar sonucunda, faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin uygulanabilirliği ve faaliyet tabanlı maliyetleme yöntemi ile ürün ve hizmetlerin birim maliyetlerinin nasıl hesaplanacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banking constitutes the basis of the financial system. As it is known, financial system brings together the people and institutions who have resource surplus and those who have resource demand. It is observed that banking approaches and implementations which attach importance to the customer in terms of service quality gain more and more importance in today?s competitive world. In addition, with the increase of competition, banks aim at obtaining funds at the lowest possible cost and ensuring utilization of these funds to get maximum returns. Due to these reasons, it is important to calculate accurately the costs of the products and services provided by the banks, which constitute a rapidly-growing financial sector. Unlike traditional cost accounting, activity-based costing method deals with indirect costs in a more detailed manner; thus, corrects the deficiencies of the traditional method and provides more detailed and more accurate cost information.The aim of this thesis is to underline the importance of calculating product and service costs in the most accurate way with the activity-based costing method by showing the applicability of activity-based costing method in banking sector; and to make contribution to the banking sector by this way. To this end, by taking as basis the studies carried out in a bank branch, this thesis explains the applicability of activity-based costing system and how to calculate the unit cost of products and services according to activity-based costing system.