Application of a cybernetic modelling: Viable system diagnosis (VSD)
Bir sibernetik modelleme uygulaması: Yaşayan sistem teşhisi (YST)
- Tez No: 239462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ GÖKHAN TORLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Stafford Beer tarafından geliştirilen Yaşayan Sistem Teşhisi (YST)'nin kullanılması ile bir organizasyon yapısının sibernetik modellemesi hakkında bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Beer'in önerdiği model, uygulamacılara sibernetik prensipleri ve araçları kullanarak, çevrelerine uyumlu ve canlılığın bütün özelliklerine sahip organizasyonların oluşturulması konusunda fikir vermektedir. Bu tezde sistem düşüncesinin kısa bir tarihi, teorik altyapısı ve yönetim alanındaki uygulamaları açıklanmış; organizasyonel sibernetik alanında kullanılan sibernetik prensipler ve araçlar incelenmiştir. Türkiye'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren Erk Pazarlama A.Ş.'nin mevcut durumu tanıtılmış, modelin daha iyi anlaşılması ve organizasyonel problemlerin teşhisi amacıyla, bu şirkete YST'nin bir uygulaması yapılmıştır. Bu teşhis sürecinde elde edilen amprik bulgulara dayanarak şirketin organizasyon yapısı yeniden şekillendirilmiş ve bu sibernetik modellemenin kısıtları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study gives an account of a cybernetic modelling of an organisation by using Viable System Diagnosis (VSD) developed by Stafford Beer. The model that Beer proposed guides practitioners to design organisations by using cybernetic principles and tools in order to create adaptive and responsive organisations to their environments which possess all features of viability. In this thesis, a brief history of systems thinking, its embedded theory, and systems thinking and practice in management realm are explained. Cybernetic principles and tools which are used in organisational cybernetics are analysed. A descriptive situation of a company?Erk Marketing Inc.?operating in the textile industry in Turkey is portrayed. For the purpose of capitalising on our understanding of VSD, an application to the company to diagnose its concerns, if they exist, is made. Based on the empirical findings of this diagnosing process, the organisational structure of the company has been redesigned and some limitations of this cybernetic model have been featured.