A comparative performance analysis of manufacturing companies in Brazil, China and Turkey
Brezilya, Çin ve Türkiye'deki imalat firmalarının karşılaştırmalı performans analizi
- Tez No: 239464
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN BAYYURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Brezilya, Çin ve Türkiye'deki imalat firmalarının finansal performanslarını ölçme ve karşılaştırmayı amaçlamıştır. Tezin genel yapısını ve bugünün iş çevresi hakkında genel bilgi veren giriş bölümünden sonra üç kısmı kapsamaktadır. İlk kısım, performans ölçümü niçin yapılır ve performans ölçütleri nelerdir gibi soruları yanıtlayan işletme performans ölçümü ile ilgili genel bir açıklamadır. İkinci kısım analiz aracı olarak kullanılacak Veri Zarflama Analizi hakkında teorik bilgiler vermektedir. Veri Zarflama Analizi'nin tarihi, modeller, ağırlık kısıtlamaları, Veri Zarflama Analizi'nin güçlü ve zayıf yanları da bu kısım içinde yer alır. Tezin üçüncü kısımı ampirik çalışmadır. Veriler, metod ve analiz sonuçları detaylı bir şekilde verilir. Bu kısım da ayrıca bahsedilen ülkelerin imalat sanayiileri ile ilgili genel bilgiler de yer alır. Sonuçlara göre, Brezilya ve Çin imalat firmaları Türk imalat firmalarından daha etkindir. Son olarak, sonuç kısmı analiz sonucunun etkin olmayan firma ve ülkeler açısından etkin hale gelebilmek için bir motivasyon faktörü olduğunu ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
This thesis is aiming at measuring and comparing financial performance of manufacturing firms in Brazil, China and Turkey. It consists of three parts after the introduction that is included to explain today?s general business environment and also mention about the structure of the thesis. The first part is a general explanation about the business performance measurement which is aimed to answer such questions why performance is measured and what the performance measures are. Second part gives theoretical information about the Data Envelopment Analysis which will be used as analysis tool. The history of Data Envelopment Analysis, models, weight restrictions, strong and weak sides of Data Envelopment Analysis are included in this part. Third part of thesis is the empirical study. The data, the method and results of analysis are given in details. This part also consists of general information about manufacturing sector of aforementioned countries. According to results, manufacturing companies of Brazil and China are more efficient than Turkey?s manufacturing. Lastly, the conclusion part reveals that the result of the analysis is a motivation factor for inefficient countries and companies to be more efficient.