Konumlama ve Türkiye'de ki uygulamaları
Positioning and applications in Turkey
- Tez No: 239466
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DİLBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Konumlandırma ilk defa Jack Trout ve Al Ries tarafından 1970'lerde kullanılmaya başlayan bir kavramdır. Konumlandırma, rakiplerini de dikkate alarak bir markayı muhtemel müşterinin zihnine yerleştirmektir. Günümüzde artan ürün çeşitliliği, insan zihninin kısıtlı ve çok yoğun olması ile bir ürünü yerleştirmek giderek zorlaşmaktadır.Üçüncü bölümde bu engelleri aşabilmek için uygulanabilecek olan yollar ele alınmaktadır. Konumlandırma alternatiflerinden olan bir boşluk bulup lider olmak, yeni bir boşluk yaratmak, markayı rakibe karşı konumlamak ve yeniden konumlandırma stratejileri Türkiye'den de örneklerle birlikte incelenmektedir.Dördüncü bölümde, konumlamadaki karşılaştırmalı reklam türleri olan adı belirtilmeyen bir marka ile karşılaştırma, dünyaya meydan okuma, kafa kafaya ve yeni model ile karşılaştırarak konumlama örnekler ile beraber incelenmektedir.Beşinci bölümde, konumlandırmada farklılaşma stratejileri belirtilmektedir.Son bölümde ise konumlandırmada kaçınılması gereken hatalara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Jack Trout and Al Ries first used the concept of positioning in 1970?s. Positioning settles a brand to a probable consumer?s mind with take into consideration of competitors. In our time, variety of products and the limits of human mind makes very hard to position a product.Third section is about alternative ways to overcome these obstacles. Positioning alternatives are to find a niche and to become leader, to create a new niche, head to head positioning and repositioning strategies are examined with samples from Turkey.Fourth section is about, comparative advertising in positioning. Comparison against an unidentified brand, ?me-against-the-world?, head-to-head and new model comparative positioning are studied with examples.In fifth section, differentiation in positioning strategies is determined.Final section is about pitfalls that should be avoided in positioning.