Küreselleşme ve terör
Globalization and terror
  1. Tez No: 239493
  2. Yazar: LEVENT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezin amacı, küreselleşme ve uluslararası terörizm arasındaki yakın ilişkiyi incelemektir. Yine bu tezin amacı, Küreselleşme ve terörizm arasındaki ilişkiyi neden ve sonuçlarıyla ortaya koyduktan sonra uluslararası terörizme karşı alınan tedbirlerin ve bu tedbirlerin uygulanma alanlarını açıklamaya çalışmaktır.Son yılların en çok tartışılan kavramlarından biri olan küreselleşme toplumsal, ekonomik ve siyasal ilişkiler bağlamında ele alınabilen niteliğiyle, sosyal bilimlerin ilgi odağı olmuştur.Bu çalışmada bir taraftan konuyla ilgili tanımlara değinilirken diğer taraftan da konunun terör yönü üzerinde durulmaya çalışılacaktır. Ayrıca çalışma uluslararası terörizmin küreselleşme ile gözle görülür bir şekilde şiddetini ve etki alanlarının çok hızlı bir şekilde artırdığı varsayımına dayanmaktadır. Bu anlamda ilk önce terörizm kavramına değinilmiş, ardından küreselleşme ve uluslararası terörizm arasındaki sıkı ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is the studying of the close relationship between Globalism and International terrorism. Also this thesis aim, relationship between Globalism and International terrorism and the results revealed the cause of international terrorism against the implementation of measures to try to explain the field.The concept of ?globalization? has been one of the most argued issues in the last years, social, economic and political relations can be addressed in the context of nature, social science has been the focus of interest.In this study descriptions on this subject are given and also its terrorism side is explained. Furthermore; that the international terrorism has been increasing its wildness and the violence is the hypothesis of that thesis relies on meanwhile the globalism and its effects have been increasing as well. This context paper firstly mentions the terrorism concept, than the close relation between the international terrorism and the globalism.