Küreselleşme sürecinde terör ve sektörel olarak yarattığı dışsallıklar
Terror in the of globalization process and it's sectoral effects
  1. Tez No: 602361
  2. Yazar: YASİN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Soğuk Savaşın sona erdiği 1980'li yılların sonlarından itibaren küreselleşme ve terör kavramları günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Küreselleşme süreciyle birlikte var olan siyasi sınırlar gün geçtikçe anlamını yitirmeye başlamış, Dünya küresel bir köy haline gelmi ştir. Başta telekomünikasyon ve bilgisayar sistemlerinde olmak üzere teknolojide meydana gelen devrimsel nitelikteki gelişmeler insanoğlunun da ufkunu açmış, dünya vatandaşı kavramını ortaya çıkarmıştır. Avrupa Birliği gibi kıta devletlerinin bir araya gelerek oluşturmuş olduğu ekonomik, siyasi ve kültürel alanlar başta olmak üzere kurulan ortaklıklar küreselleşme sürecini de yeni bir evreye taşımıştır. Bu çalışmamızda da başta işletmeler olmak üzere küreselleşme sürecinin sektörler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri detaylı olarak irdelenmiş ve yaşanan sorunlar hakkında tespitler yapılmıştır. Küreselleşme sürecinin işletmeler üzerindeki etkilerinin farklı bakış açılarıyla incelendiği bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal konulara değinilmiş, ikinci bölümde işletmeler üzerindeki etkileri sektörel bazda ele alınarak detaylı inceleme yapılmış ve son bölümde uygulama yapılarak çalışma sonuç ve öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the year end of the 1980's that Cold War ended, globalization and terror concepts have become a part of our daily lives. With period of globalization, the political boundaries that we currently have have been started to lose their meanings day by day. The world has become a global village. Foremost, with the developments in telecommunication and computer systems, revolutionary changes in technology have been opened the horizon of humanity and the concept of world citizen has emerged. Partnerships such as the European Union formed by the continental states have taken the globalization process to a new stage, especially in the economic, political and cultural fields. In this study, the positive and negative effects of the globalization process on the sectors are examined in detail and the problems are determined. This study, which examines from different perspectives the effects of globalization process on enterprises , consists of three parts. In the first section, conceptual issues have been mentioned, in the second section the effects on the enterprises are tackled and detaily examined on a sectoral basis and finally, the study has been completed with implemention.