Âşık Ömer Divanında sosyal hayat
In Aşik Ömer Divan social life
  1. Tez No: 239504
  2. Yazar: HATİCE KUVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Saz şairleri arasında medrese tahsili de almış olması, divan şiiri estetik dünyasına da vakıf olması; divanının genişliği ve içindeki eserlerin pek çoğunun nazım biçiminin divan şiiri nazım biçimleri olması yönüyle Âşık Ömer, geniş ve zengin bir araştırma konusudur.Bu çalışmada onun şiirlerinin sosyal yönü, sosyal hayata dair taşıdığı izler incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu yüksek lisans tezi, Âşık Ömer ve yüzyılı, edebiyat, sanat ve sosyal hayat hakkında önemli tespit ve görüşlere ulaşma bakımından önemlidir.Çalışmada kaynak eser olarak Sadeddin Nüzhet Ergün'ün hazırladığı Âşık Ömer divanı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Between minstrelsy were also being charged medrese divan poetrythe foundations of the world is aesthetic, and in the width of the divanMany of the works council of the format of the verse forms of poetry is poetryaspects Âşık Ömer, is broad and rich research subject.In this study the social aspects of his poetry, social life on the movetracks were examined. This section consists of five master's thesis, Âşık Ömerand centuries, literature, art and social life and about the important determiningIt is important for you to reach.In trying to source work as prepared by Ergün Sadeddin Nüzhet LoversOmer council is elected.