Aşık Ömer'in Taşkent'te basılmış divanı üzerine bir inceleme
A study about Aşık Omer's divan published in Tashkent
  1. Tez No: 240776
  2. Yazar: MİRLAN İBRAEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
On yedinci yüzyıl, Türk saz siirinin tarihinin zirve dönemidir. Bu yüzyılda yetisen Karacaoğlan, Gevherî ve Âsık Ömer hem kendi dönemlerinin hem de bütün saz siirinin en güçlü temsilcileridir. Bu yüzyılda saz siiri ile divan siiri arasında yakınlasma olduğu için, Gevherî ve Âsık Ömer'de divan siiri etkilerini de görmekteyiz. On yedinci yüzyılın ve Âsık Ömer'in bu özelliğini dikkate alarak seçtiğimiz ve tamamladığımız tez çalısmamız, Önsöz, Giris, ?ki Bölüm, Sonuç ve Kaynakça bölümlerinden meydana gelmektedir. ?Önsöz?de bu konuyu seçme sebebimiz ve takip ettiğimiz yol açıklanmaktadır. ?Giris?te,önce âsık edebiyatı hakkında genel bilgi verilmekte, daha sonra on yedinci yüzyıl saz siiri üzerinde durulmaktadır. Daha sonra, on yedinci yüzyılın siyasî ve kültürel durumu ana hatlarıyla tanıtıldıktan sonra Âsık Ömer'in hayatı, edebî kisiliği, dili ve üslubu ile Âsık Ömer üzerine yapılan çalısmalar tanıtılmakta ve değerlendirilmektedir. Birinci bölümde; önce Kırım Tatarları ve Kırım Tatar Türkçesi hakkında kısa bilgi verilmekte, sonra metinlerdeki bazı siirlerle ilgili açıklamalar yer almaktadır. Tez çalısmamızın ana bölümü ?Metinler? baslıklı kısımdır. Burada, Âsık Ömer'in Taskent'te basılmıs divanında yer alan siirlerin Latin harflerine aktarılmıs hali yer almaktadır. Âsık Ömer, Kırımlı bir sair olarak da kabul edildiği için, siirleri Kırım Türkçesi ses özelliklerini tasıyacak sekilde Taskent'te basılmıstır. Bu bölümde, siirlerin ses özellikleri muhafaza edilmis hiçbir müdahalede bulunulmaksızın Latin harflerine aktarılmıstır. Tezimiz, sonuç ve konuyla ilgili çalısmaların sıralandığı kaynakça ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
17th century is the peak point of the Turkish instrumental poet. Grew up in that century, Karacaoğlan, Gevherî and Âsık Ömer became the strongest representatives both for their era and for the whole instrumental poet group. Due to the fact that there was a connection between the instrumental poet and divan poets in that century, we see the impacts of divan poets on Gevherî and Âsık Ömer. Our thesis, which was chosen and prepared considering this property of the 17th century and Âsık Ömer, composed of the following parts: Preface, Introduction, two Chapters, Conclusion and Bibliography. In Preface, the reason of choosing this subject and the way we followed was explained. In Introduction, first general information about the literature of folk poets was given and later the 17th century instrumental poet was mentioned. After introducing the general political and cultural frame of the 17th century; life, literary characteristic, language, style of expression of Âsık Ömer and the studies about Âsık Ömer were introduced and analyzed. In the first chapter, primarily brief information about Crimean Tatars and Crimean Tatar Turks are given, afterward explanations about some poets in the text part are taken plase. The main part of out thesis is the ?Text? part. In this part, the Latin transcription of Âsık Ömer?s poems in his divan, which was published in Tashkent, took place. Since Âsık Ömer was considered to be a Crimean poet, his poems were published in Tashkent carrying the phonic characteristics of Crimean Turkish. In this part, the phonic characteristics of the poems were preserved and transferred into Latin scripts without any intervention. Our thesis was completed by the conclusion part and the bibliography, in which the studies about the subject were enumerated.