Sosyal politika boyutunda Avrupa Birligi'nde esnek çalışma
Flexible working in the European Union within the framework of social policy
  1. Tez No: 239548
  2. Yazar: MORDO MURAT PİNHAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalısmada, sosyal politika ana baslıgı altında esnek çalısmanın, düsüknüfus artıslı ve demografik olarak yaslanmakta olan Avrupa'da, issizlik ve istihdamsorunları ile mücadele için en temel silahlardan biri oldugu anlatılmıstır. Birincibölümde sosyal politika kavramı, Avrupa'da dogusu ve gelisimi ve AB sosyalpolitikasının olusumu açısından önemli tarih, zirve ve raporlar anlatılmıstır. kincibölümde esneklik kavramı, türleri ve uygulamada en çok rastlanan esnek çalısmamodelleri üzerinde durulmustur. Üçüncü ve son bölümde ise Avrupa Birligiülkelerinde çalısma hayatıyla ilgili istatistiki veriler içinde, esnek çalısmauygulamalarının nasıl yer buldugu ayrıntılı tablolar ile gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
It has been elaborated in this study that the flexible working under the maintitle of social policy is one of the strongest weapons to figth against unemploymentand employment problems in Europe which has a low population growth and has anaging demographic characteristic. The concept of social policy, the emergence anddevelopment of this concept in Europe, the important dates, summits and reports interms of the formation of the EU social policy have been explained in the firstchapter. The concept and the types of flexibilty and the common flexible workingmodels have been dwelled on in the second chapter. In the third chapter, which is thelast one, the position of the flexible working in the statistical data on the EuropeanUnion working life have been given in detailed tables.