Prehistorik dönemden Roma dönemine kadar Trabzon ve çevresi
From prehistoric age to Roman period Trabzon and its environment
- Tez No: 239565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Trabzon ve çevresinin Tarih Öncesi ve Tarihi Çağları ile ilgili bilgiverilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma, giriş bölümü hariç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Girişbölümünde Trabzon'un coğrafi özelliklerinden bahsedilmektedir. Birinci bölümde,Trabzon hakkında yazılmış Eskiçağ tarihi kaynakların tenkidi yapılmaktadır. İkincibölümde ise, Trabzon ve çevresinin Tarih Öncesi Çağları açıklanmaktadır. Üçüncü vedördüncü bölümde, Tarihi Çağlar'dan Roma Dönemi'ne kadar bilgiler verilmiştir.Neticede, Trabzon Tarihi'nin Tarih Öncesi Çağlar'dan Roma Dönemi'ne kadarolan bölüm incelenmiştir. Aynı zamanda Eskiçağ da bu bölgede yaşayan toplumlar elealınmıştır. Sonuç olarak Eskiçağ'da Trabzon ve çevresi hakkında bilgi verilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At this study, it is purposed that informing about prehistoric and historic ages ofTrabzon and ıts environment.The study conssit of four chapters except for introduction. At introduction,geographical propertise Trabzon are mentioned. İn the first time chapter, the prehistoriahistorial sources whic written abaut the history chapter, prehistoria ages of Trabzon andıts environment were explained. İn the third and fourt chapters, some information wasone of the historical age.As a result of, the history of Trabzon from prehistoria period to Roman period washandlend. Also, the comminities whic exist ed analysed. İn conclusion, it was tried togive information abaut and its environment in the prehistoric period.