Recep Bilginer ve tiyatro oyunları üzerine bir inceleme
An investigation about Recep Bilginer and his theatres
  1. Tez No: 239579
  2. Yazar: AYDAN ENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Recep Bilginer, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının tiyatroyazarlarındandır. Ancak yazarın oyunları pek bilinmemektedir. Çalısmamızın amacı,Recep Bilginer'in tiyatro oyunlarını tanıtmak ve konuları bakımındandeğerlendirmektir.Recep Bilginer'in tiyatro oyunlarını esas aldığımız çalısmamızda metnedönük bir inceleme yapılmıstır. Yazarın tiyatro oyunları konularına göresınıflandırıldıktan sonra oyunların özeti, dramatik yapısı, kahramanları, mekânı,zamanı verilmis ve oyunların biçimi, dil ve üslup özellikleri topluca ele alınmıstır.Tezin sonuç kısmında ise yazarın tiyatro oyunları toplu bir sekildedeğerlendirilmistir.Yazdığı oyunlarıyla Türk edebiyatında yer edinen Bilginer'in, toplumdagördüğü her türlü eksikliği tiyatro oyunlarında isleyerek yasadığı toplumun nabzınıtuttuğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Recep Bilginer is one of the theatre authors of the republican period ofTurkish literature . But his theatres have not been well-known . The purpose of thisstudy is to introduce the theatres of Recep Bilginer and to evaluate on the subjects ofthis theatres.This study that based on Recep Bilginer?s theatres are investigated byfocusing on the text. Author?s plays are categorized according to their subjects. Thesummary of plays, dramatic structures, characters, location, time, manner of plays,language and his style are all analysed . In conclusion part of this study all theatresthat the author wrote are evaluated.It has been seemed that Bilginer, who has taken place with his plays inTurkısh literature was able to feel society?s pulse by investigating every problem andminus that he has faced to face.