Türkiye'de finansal liberalizasyon sürecinde iç borçlanma politikalarının bankacılık sektörüne etkileri
The effects of domestic a debt policies on the banking sector in Turkey during financial liberalization
- Tez No: 239623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖKBUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüm dünyada yaşanan küreselleşme olgusu ile liberalizasyon politikaları ön plana çıkmış ve gelişmekte olan pek çok ülke gibi Türkiye'de de 1980'li yıllardan itibaren aşama aşama uygulamaya konulan liberalizasyon politikaları, birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu politikalar yeterli alt yapı sağlanmadan oluşturulduğu için ülkemizdeki finansal sistemin kırılganlığı artmış, krizler meydana gelmiş ve yüksek kamu açıkları oluşmuştur. Bu olumsuz gelişmelerden finansal sistemimizde önemli bir yeri olan bankalar en fazla etkilenmiş ve bankacılık sektörü, ekonomideki gelişmeleri finanse etmek yerine kamuyu finanse eden bir kurum haline gelmiştir.Kamu kesiminin kaynak talep eden, bankacılık sektörünün ise bu kesime kaynak arz eden yapısı, Türkiye'de banka yapısının bugünkü duruma gelmesinde önemli rol oynamıştır. Bu çalışmada, Türkiye'de finansal liberalizasyon sürecinde iç borçlanma politikalarının bankacılık sektörü üzerinde meydana getirdiği etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization phenomenon occurrence in all over the world, like many countries in which liberalization politics have emerged and been developing, in Turkey, also, many problems have occurred because of the step by step applications of liberalization policies since 1980s. Since those policies were constituted without the sufficient infrastructure, the fragility of the financial system in our country has increased, crises have occurred, and huge public deficits have emerged. Banks, that have a big importance in our financial system, affected the most by these negative changes; and banking sector has become an institution that finances the public instead of financing the developments in economy.Therefore, the ?demand sourcing? structure of the public and the ?supply sourcing? structure of the banking sector, has acted a big role in the evolving bank structure in Turkey,up to today?s current situation. In this study, the effects of the internal borrowing policies in the financial liberalization process in Turkey, on banking sector are analyzed