İş tatmini üzerine bir odak grup çalışması
A focus group study on job satisfaction
  1. Tez No: 239624
  2. Yazar: MÜJDE SEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bireyin ve içinde bulunduğu iş dün yasının değişkenliği, iş tatmini konusunda araştırmaların sürekliliğini ihtiyaç haline getirmiştir. İş tatmini, kişinin arzu, istek ve beklentilerini işi aracılığı ile sağlaması olarak tanımlanabilir. İş tatmininin bireyin işini sürdürmesine yetecek seviyede olmaması iş tatminsizliği olarak nitelendirilmektedir. Hayatlarının büyük bir kısmını işi ile geçiren bireylerin, işle ilgili birçok konuyu direkt veya dolaylı olarak işe-çevrelerine yansıtmaları doğal kabul edilmektedir. Bu durumda iş tatmini işveren, çalışan ve sosyal çevre için önemli bir koşul halini almaktadır. Bireyin yaşam kalitesini ve örgüte bağlılığını etkileyerek ?işe devamlılığını? sağlayan bu koşulun, sağlanıp sağlanmadığının veya ne seviyede sağlandığının ölçülmesi önemli bir gereklilik olarak görülmektedir.Konu ile ilgili çalışmalar incelendiğinde anket, gözlem ve mülakat gibi farklı yöntemlerin uygulandığı görülmektedir. Bu araştırmada, iş tatmininin ölçülmesinde ?odak grup? görüşme yöntemi kullanılmıştır. Yöntem, iş tatmininin ölçülmesinde odak grubu oluşturanlar tarafından ortaya koyulan çapraz fikir ve görüşleri içermesi ve bu görüşlerin iş tatmininin sağlanmasına katkı olabilecek çözümleri doğurması gibi nedenlerle tercih edilmiştir. Amacı odak grup çalışması ile iş tatmininin ölçülmesine ve istenen seviyede olmasını sağlamaya yönelik çabaları yaygınlaştırmak olan bu çalışma, dört aşamada gerçekleştirilmiştir. Uçuş pilotları, eğitim sürecinin zorluğu ve çalışan sayısının genele oranla az olmasından kaynaklanan nedenlerle küçük bir örneklem grubundan seçilmiştir. Bu nedenle, iş tatmini konusunda diğer meslek gruplarından farklı olarak, nicel araştırmadan çok nitel araştırmaya uygun olduğu düşünülmüş; verilerin değerlendirilmesinde istatistiksel bir genelleme yerine analitik genelleme yapılmıştır.Bu çalışmanın, odak grup yöntemi kullanılarak iş tatmini ile ilgili yapılacak olan sosyal bilimler alanındaki tüm araştırmalara, model oluşturma ve kuram geliştirme gibi bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The alterability of an individual and the business world causes the continuance researches of the needs. Job satisfaction can be defined as to provide an individual's desires, wishes and expectations via job. Job satisfaction which is in inadequate level to maintain the job can be described as job dissatisfaction. It is accepted as normal to reflect many subjects about work directly or indirectly for people who spend lots of their time with their works. In this case, job satisfaction becomes an important condition for the employer, employee and for the social environment. To evaluate this condition whether it supplies or not this condition which provides the continuity to work by affecting the life quality and adherence to an organization is seen as an important necessity.When the studies on the subject are examined, the usage of different methods can easily be seen such as surveys, observations and interviews. Focus group study method was used for the measurement of job satisfaction in this research. The study which aims to expand the efforts to make the same degree of focus group job satisfaction was performed in four stages. It was preferred because it includes the thoughts of the people who form focus group and these thoughts also provide the job satisfaction solutions .The quality of individuals life and the addictiveness to organizations to make them continue their works is known as an important need in terms of which levels. Pilots were chosen from a small group; because of the difficulties of education process and small number of employees in that work. In this case with a difference of the other occupation groups qualitative research was used instead of quantitative research and also analytical generalization was used instead of statistical generalization with using of evolution.This study was anticipated to be a model and to elaborate a theory by using focus group method to all researches in social science area.