İşletmelerde örgütsel küçülme ve kalan çalışanlar üzerindeki etkileri
Downsizing in organizations and its effects on survivor personels
  1. Tez No: 239646
  2. Yazar: MEHMET SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hızla degisen global dünyada, en etkin örgütsel stratejilerden biri de örgütsel küçülmedir. Örgütsel küçülme; isletmelerde daha ziyade kademe azaltma, faaliyet alanını daraltma ve dıs kaynaklardan yararlanma biçiminde gerçeklesen; isletmelerin karlılık artısı saglamak, maliyetleri düsürmek, verimliligi ve rekabet avantajını arttırmak, karar verme sürecini hızlandırmak ve iletisimin etkinligini arttırmak gibi amaçlarla uyguladıgı çok kapsamlı bir stratejidir. Çalısmanın temel amacı örgütsel küçülmenin geride kalan personel üzerindeki etkilerin tanımlanması ve analiz edilmesidir. Bunun için tekstil sektöründe 6 firma ve 175 çalısanı kapsayan bir anket çalısması uygulanmıstır. Bu çalısmanın sonuçları yöneticilere önemli bulgular sunmaktadır. Egitim düzeyi yükseldikçe çalısanlar daha az etkilenmektedir. Egitim düzeyi yükseldikçe isten çıkarılma endisesinin azaldıgı, beklenilenin aksine erkeklerde isten çıkarılma korkusunun kadınlardan daha az oldugu, imalatta çalısanların idari görevlerde çalısanlara nazaran daha çok etkilendikleri, çalısanların arkadaslarının ayrılmasından dolayı suçluluk duygusu yasamadıkları, egitim düzeyi düstükçe isten çıkarmanın gerekliligi ve adaletli yapılması noktasında çalısanların süphelerinin oldukça arttıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In our rapidly changing globalization world, one of most effective organizational strategies is downsizing. Downsizing is a comprehensive strategy serving the strategic goals of increasing profits, reducing costs, increasing productivity and competitive povwer, improving the process of decision making and increasing the effectiveness of information chanels, by using the strategic means of delayering, outsourcing, restructuring and continuous improvement. The main purpose of this study is the determine and analyse the effects of downsizing on survivor personel. For this purpose, a quastionnarie study in textile sector included 6 firms and 175 personel has been made. The results of this study offer important findings fort the managers. Increasing education level, employees are less effected. Women are more worried about job security than man. Employees in production are effected more than in admistration departments. Most of the employees have not the sense of guilty. Employees in low education level have more suspucious about necessity and justice of lay-off than high education level.