Çağdaş ekonomi teorilerinin Türkiye'deki ekonomi politikalarına etkisi
The influence of modern economic theories on economic policies in Turkey
  1. Tez No: 239647
  2. Yazar: ATA DEVRİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı Çağdaş Ekonomi Teorileri ve Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. İlk bölümde Klasik İktisat, Neo-Klasik İktisat ve Keynezyen İktisat'ın, ikinci bölümde ise Çağdaş Ekonomi Teorilerinin ekonomi politikalarına olan etkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, para ve maliye politikaları açısından Çağdaş Ekonomi Teorileri ve Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Çağdaş Ekonomi Teorileri, uygulama açısından, politika yapıcıların teoride belirlenen yasalara uymaları gerektiğini savunmaktadırlar. Belirli yasalara uyma, ekonomi politikalarının düzenli olarak uygulanmasını gerektirmektedir. Ekonomi politikalarında istikrar, Türkiye'de yalnızca 2000'li yıllarda gözlemlenmektedir. Buna ek olarak, Teorilerin Türkiye'de uygulanan ekonomi politikalarına etkisi IMF tarafından önerilen programlar yoluyla olası olabilmektedir. Teorilerin önemli bir ölçüt olarak öne sürdüğü para politikasının maliye politikası ile uyumu, TCMB'nin özerkliği ve kamu borçlanmasının denetim altına alınması süreçleriyle sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relations between the Modern Economic Theories and the economic policies implemented in Turkey. In the first chapter, the influence of Classical Economics, Neoclassical Economics and Keynesian Economics, in the second chapter, of Modern Economic Theories on the economic policies were discussed. In the third chapter, in terms of monetary and fiscal policies, the relations between Modern Economic Theories and the economy policies implemented in Turkey are analyzed.Modern Economic Theories, in terms of implementation, argue that policy-makers should follow the rules which are defined in theory. Following defined rules necessitate regular implementation of economic policies. In Turkey, stability in economic policies has been observed only in the 2000s. In addition to that, the influence of Theories on the economic policies implemented in Turkey have been possible via proposed programs by IMF. Monetary policy in accordance with fiscal policy that Theories posited as an important criteria could be provided by TCMB?s autonomy and by the processes of taking public debt under control processes.