Orhan Aras'ın hayatı ve eserleri üzerinde bir değerlendirme
The life of Orhan Aras an evaluation of his works
- Tez No: 239653
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada Almanya'da yaşayan, gurbetçi yazar Orhan Aras'ın yaşamı ve yapıtları incelenmiştir. İlk edebi eserini 1990 yılında Almanya'da yazdığı Karabağ'ın Gözyaşları adlı şiir kitabıyla edebiyat dünyasına sunan Aras'ın şiirin yanında, romanları ve siyasi yazıları vardır.Bu çalışmanın amacı, yazarın yapıtlarını inceleyip edebiyat tarihindeki yerini belirlemektir. Tezimiz üç bölümden ibarettir. Birinci bölümde Orhan Aras'ın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerinin listesine yer verilmiş, ikinci bölümde Orhan Aras'ın eserleri yapı ve tema bakımından incelenmiş ve son bölümde ise eserleri dil ve üslup yönünden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the expatriate writer who lives in Germany, Orhan Aras?s life and his works of art is analyzed. He presented his first literary work with his poetry book called Karabağ?ın Gözyaşları to the literature world. He also has novels and political articles beside poetry.The objective of this study is to determine the place of the writer?s works by studying on them. Our thesis has three chapters. In the first chapter Orhan Aras?s life, literary personality and the list of his works of art is presented. In the second chapter his works are analyzed from the point of structure and theme and in the last one his works are evaluated from the perspective of language and wording.