Özbek Türkçesinde kullanılan eylemsilerin batı Türkçesindeki eylemsilerle mukayesesi
The comparing of Uzbek Turkish's nonfimite verbal forms with west Turkish nonfimite verbal forms
  1. Tez No: 239652
  2. Yazar: SERDAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Özbek Türkçesinde kullanılan eylemsilerin Batı Türkçesindeki eylemsilerle mukayesesi'' adlı tez çalısmamızda Özbek Türkçesinde kullanılmakta olan eylemsileri saptayıp bunların Batı Türkçesi içersine dâhil ettigimiz Türkmen Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde kullanılan eylemsiler ile mukayesesini gerçeklestirdik. Bu çalısmamız esnasında Özbek Türkçesinde kullanılmakta olan eylemsileri isim-fiiller, sıfatfiiller ve zarf-fiiller olmak üzere üç gruba ayırarak her grup içersinde göstermis oldugumuz ekin özelliklerini ve bu özelliklere uygun olacak sekilde örneklendirmelerini verdik. Ayrıca tezimizin konusuna uygun olarak vermis oldugumuz her ekin Türkmen Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesinde kullanılmakta olan eylemsi ekleri ile mukayesesini gerçeklestirdik.
Özet (Çeviri)
My thesis name is `` the comparing of Uzbek Turkish?s nonfimite verbal forms with west Turkish nonfimite verbal forms?? in my study; firstly I found out the nonfimite verbal forms which are using in Uzbek Turkish. Than these nonfimite verbal forms compared with the Turcoman Turkish, Azerbaijan Turkish and Turkey Turkish?s nonfimite verbal forms which are inoluded in west Turkish. According to my study I grouped the nonfimite verbal forms im Uzbek Turkish to three; noun verbs, adjective verbs, adverb verbs, in each groups propertys and suitable examples were given. Finally every nomfimite verbal forms in my study were compared with Turcoman Turkish, Azerbaijan Turish and Turkey Turkish.