Özel emeklilik fonlarının sermaye piyasası üzerine etkileri ve gelişmekte olan ülkelerdeki uygulamalar
Effects of private pension funds on capital market and practices of developing countries
- Tez No: 239654
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelismis ülkelerde en büyük kurumsal yatırımcı özel emeklilik fonlarıdır. Türkiye'de, özel emeklilik reformu ile birlikte sermaye piyasalarına olan yatırımlar artmaktadır. Böylece sermaye piyasasını gelistirmek ve derinlestirmek amaçlanmaktadır. Ayrıca mevcut sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak düsünülmektedir. Türkiye'deki mevcut sosyal güvenlik sistemi ile ilgili daha önceki yapılan çalısmalarda konu genelde; sistemin sorunları bu sorunların çözüm önerileri ve emeklilik fonu modelleri seklinde ele alınmıstır. Özel emeklilik fonlarının sermaye piyasalarına etkilerini konu alan çalısmalar ise, sisteme yeni geçilmesinden dolayı azdır. Bu çalısmada; Türkiye'de gerçeklestirilen özel emeklilik reformu sürecinde toplanan özel emeklilik fonlarının sermaye piyasaları üzerine etkileri incelenmistir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, temel kavramlar ve tanımlar ele alınmıstır. kinci bölümde, özel emeklilik sisteminin isleyisi ve diger ülkelerdeki uygulamalardan bahsedilmistir. Söz konusu ülkelerdeki uygulamalara bütün olarak kısaca deginilmis, gelismis ülkelerden (ABD, sviçre ve ngiltere), gelismekte olan ülkelerden (Sili, Arjantin, Meksika, Polonya ve Macaristan) örnekler verilmistir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de özel emeklilik fonlarının gelisimi, bu gelisme ile sermaye piyasalarının gelisimi arasında ekonometrik testler yapılmıstır. Arastırma sonucunda, özel emeklilik sektörünün gelismesi ile sermaye piyasasının gelisimi arasında pozitif yönlü bir regresyon iliskisinin bulundugunu belirlenmistir. Dolayısıyla, özel emeklilik fonlarının gelismesi, sermaye piyasalarının gelisimi ve derinlesmesi için önemli bir araçtır
Özet (Çeviri)
Private pension funds are the biggest institutional investors in developed countries. Investments in capital markets have been increased by pension reform in Turkey. Thus, developing and deepening capital markets have been aimed. Moreover, it is considered as a complementary part of existing social security system. Subjects in studies related with existing social security system in Turkey are generally based on problems of social security and their solutions, and models on pension fund. However, studies related with effects of private pension funds on capital markets are rare due to newly introduced system. In this study, effects of private pension funds on capital markets in Turkey?s private pension reform period have been analyzed. The study has three parts. The first part reviews the basic concepts and definitions. In the second part, operation of private pension system and its application in several countries have been reviewed. In this part, examples of application of private pension funds from developed countries (USA, Switzerland, and UK) and developing countries (Chile, Argentina, Mexico, Poland and Hungary) are given. The third part covers progress of private pension funds in Turkey. Moreover, this part econometrically analyses relationships between progress of private pension funds and progress of capital markets in Turkey. According to the results, it is determined that there is a positive correlation between progress of private pension funds and progress of capital markets. Therefore, improving private pension funds is an important means for progress and deepening in capital markets.