Küresel ısınma ve vergi politikaları: Türkiye örneği
Global warming and tax policies: The Turkish case
- Tez No: 239662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHLİS BAĞDİGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dünyanın karşı karşıya kaldığı küresel ısınma, önlenmesi ve bu doğrultuda da kararlılıkla mücadele edilmesi gereken global bir sorundur. Küresel ısınmayla mücadele edilmediği takdirde yaşanacak sorunlar, dünya yaşamını sona erdirecek boyuttadır. Ülkeler, küresel ısınmayla mücadele sürecine yakın bir geçmişte başlamış olmalarına karşın, önemli çözümler üretmektedir. Ülkeler, atmosfere salımı gerçekleştirilen sera etkili gaz miktarını azaltabilmek için birçok kamusal ve piyasa çözümlerinden yararlanmakta, vergisel düzenlemeleri de küresel ısınmayla mücadelede etkin olarak kullanmaktadır.Çalışmada, öncelikle küresel ısınmanın ne anlama geldiği ifade edilmekte ve bu alandaki uluslararası çalışmalar irdelenmektedir. Daha sonra küresel ısınmanın neden olduğu sosyal ve ekonomik maliyetler ortaya konularak, küresel ısınmayla mücadelede kullanılan vergilerin teorik gelişimlerine yer verilmektedir. Ayrıca çeşitli dünya ülkelerinin kendi vergi mevzuatlarında gerçekleştirdikleri yeşil vergi düzenlemelerinden örneklere değinilmekte ve Türk vergi mevzuatı bu yönde değerlendirilmektedir.Bu değerlendirmede, atmosfere yüksek oranda sera etkili gaz salımı gerçekleştiren Türkiye'nin, vergi mevzuatında küresel ısınmayla mücadeleye ilişkin doğrudan ilişkilendirilmiş bir düzenleme olmadığı, fakat dolaylı da olsa bazı düzenlemelerin yer aldığı saptanmıştır. Bu dolaylı düzenlemeler, küresel ısınmayla mücadeleden çok farklı amaçlar gütmekte olup, uluslararası vergi mevzuatlarıyla entegre olabilmek için Türkiye'nin de yeşil vergi reformunu, ajandasına biran önce almasının zorunlu olduğu sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Global warming, as the world came across, is a global problem from that it must prevent and struggle with decisiveness. If it does not struggle with global warming, upcoming problems caused by global warming will make the world be end. The countries, which had recently become combating with global warming, have made a lot of progresses to overcome the problem. To reduce the release of green house effect, countries have taken some precautions by using public and market solutions, especially using fiscal policies effectively for quick solution.In this study, it is firstly expressed the meaning of global warming and explored international studies. Than, social and economic costs of global warming are examined, so as to connect the issue with the theory of taxes, those are based on combating with the global warming. It is also examined some amendments and examples of green tax applications in developed countries and Turkey.The findings on the tax amendments show that Turkey has not direct tax applications to combat with the global warming, but some indirect tax amendments. As those existing amendments are not directly related to reduce the gas releases, Turkey needs to resume her agendas on green tax policies and make immediate amendments in tax law so as to integrate her tax systems to international tax regulations.