Dünyada taşkömürü ve Türkiye Taşkömürü Kurumu üretim fonksiyonları
Hard coal in the world and production functions of Turkish Hard Coal Enterprise
- Tez No: 239665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SARIBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Verimlilik kalkınmanın, kalkınmış ülke ya da toplum olmanın en gerekli ölçütlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ulusal ekonominin bir sektöründeki verimlilik artışları, başka kesimleri de harekete geçirerek ülke ekonomisinde önemli bir rol oynayabilmektedir. Taşkömürünün verimli bir şekilde üretilmesi, ekonomik kalkınma çabası içerisinde olan az gelişmiş ülkelerin yoksulluktan kurtulması ve gelişmiş ülkelerinde güçlerini koruyarak geleceklerini güven altına almaları açısından büyük önem arz etmektedir. 21. yüzyılda artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme gibi olgularla taşkömürüne olan talep artmıştır.Bu çalışma, Türkiye Taşkömürü Kurumu bünyesindeki müesseselerinin üretim fonksiyonlarını ortaya koyarak, müesseselerin verimliliğini analiz etmeyi, üretim faktörlerinin üretim sürecinde etkisini, üretimi ve verimliliği arttıracak faktörlerin neler olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma sonucunda kurum bünyesindeki müesseselerin verimsiz çalıştığı, üretim ve verimliliği arttırmada en anlamlı üretim faktörü olarak sermayenin olduğu tespit edilmiştir. Sermaye yatırımı yapıldığında ise üretimde ciddi artışların meydana gelebileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Productivity is accepted as one of the measures of the development and as an indicator for a country or a society having been developed. Productivity increases in one sector of a national economy play an important role in activating other sectors. Efficient production of hard coal is very important for less developed countries to reduce their poverty as well as for developed countries to maintain their high standards of living and to secure their future. Urbanization, population and industrialization in the 21st century have increased the demand for the hard coal.This study attempts to identify the productivity of each factor in coal production by estimating the production functions of Turkish Hard Coal Enterprise?s plants. The results of study indicate that plants operate inefficiently, and the capital is the most important factor in coal production. We estimate that coal production will significantly increase if the company invests in capital.