Yöneticilerin yeniden yapılanma sürecinde inovasyona bakış açısı: Kardemir örneği
Managers' points of view about innovation at the restructuring process: The case of Kardemir
- Tez No: 239664
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
İşletmeler küreselleşen rekabet ortamında değişen durumlara ayak uydurmak ve günümüzde etkisini baskın bir şekilde gösteren ekonomik krize karşı tedbirler almak adına inovasyon yapmak suretiyle yeniden yapılanmak zorunda kalmışlardır.Bu çalışmada yeniden yapılanmada inovasyonun etkili bir araç olduğunu vurgulamak amacıyla yöneticilere bir anket uygulanmış ve yöneticilerin yeniden yapılanma sürecinde inovasyona bakış açıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anket sonuçlarının çeşitli istatistiki değerlendirmelere tabi tutulması sonucunda ?yöneticilerin yeniden yapılanma sürecinde inovasyona bakış açısı? na ilişkin olarak geliştirilen 6 adet hipotez doğrulanmıştır.Çalışma sonuçlarına göre yöneticilerin yeniden yapılanma sürecinde inovasyona bakış açısını ?stratejik yönetimin rolü, inovasyon stratejisi, yeniden yapılanma başarı faktörleri, insan kaynakları yönetiminin rolü, yenilikçi örgüt kültürü ve öğrenen örgüt yapısı? olumlu şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Organizations are forced to restructure themselves through innovation in order to adopt changing situations in global competition world and to take preventive measures against the global economic crisis that effects all organizations dominantly in nowadays.Managers are conducted a survey to emphasize that innovation is influential tool for restructuring and with this survey managers? point of views about innovation at the restructuring process are displayed in this study. Six hypotheses that are related to ?managers? point of views about innovation at the restructuring process? are confirmed as a result of making statistical evaluations of survey conclusions.?The role of strategic management, the strategy of innovation, performance factors of restructuring, the role of human resources, innovative organization culture and learning organization structure? affect managers? point of views about innovation at the restructuring process positively according to results of this study.