Finansal derinleşme ve ekonomik büyüme ilişkisi: Galişmekte olan piyasalar örneği
The relationship between financial deeping and economic growth: The case of emerging market countries
- Tez No: 239666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada finansal derinleşmenin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri teorik ve ampirik biçimde ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı gelişmekte olan piyasalar arasında yer alan on ülkenin 1992?2007 dönemine ait yıllık verileri kullanılarak oluşturulan model, panel veri analizi yöntemiyle tahmin edilmiştir.Çalışmada, teorik olarak ortaya koyulan, finansal liberalleşme sonucu finansal sistemin gelişmesi ve derinleşmesiyle ekonomide yaratılan fonların daha etkin kullanımı sonucu ekonomik büyümenin gerçekleşeceği öngörüsü yapılan ampirik çalışma ile desteklenmektedir.Panel veri analiziyle gerçekleştirilen tahmin sonucunda, finansal derinleşmenin ölçüsü olarak literatürde genel kabul görmüş değerler arasında yer alan, Banka kredileri/ GSYİH, M3/ GSİYH, Piyasa kapitilizasyon oranı ile kişi başına düşen gelirin büyümesi arasında pozitif bir ilişki olduğu yönündeki teorik beklenti desteklenmektedir. Ancak, yapılan çalışmada M2/GSYİH, özel sektöre verilen kredi toplamının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı ile kişi başına düşen gelirin büyümesi arasında pozitif bir ilişki beklenmesine rağmen negatif bir ilişkiı söz konusudur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of financial deepening on economic growth is investigate to be introduced in theoretical and empirical form. For this purpose, the model, which is formed by the annual data of the ten emerging market countries - including Turkey- between 1992 ? 1997, is estimated by the panel data analysis.In the study, the prevision that economic growth will accrue as a result of the funds which is created in economy through the development of financial system and deepening after the financial liberalization is supported with the empirical work.As a result of the estimation, which is done with panel data analysis, the theoretical expectation is supported that there is a positive relation between the domestic credit to banking sector / GDP, M3 / GDP, the rate of the market capitilization, which are among the the amounts that have found acceptance in literature as an extent of financial deepening, and the growth of GDP per capita. However; in the study M2 / GDP, while there is an expectation that there is a positive relation between the ratio of domestic credit to private sector to GDP and the growth of GDP per capita, there is a negative relationship.