İnternet tabanlı uzaktan eğitim sistemi geliştirilmesi: Öğrenme modüllerinin oluşturulmasında robert gagne'nin öğrenme adımlarının kullanılması
The development of internet based distance education system: Using robert gagne's nine events to create learning modules
- Tez No: 239667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz toplumunda bilginin paylaşımı ve kullanımı süreci çok büyük önem kazanmıştır. Bireylerin bilgileri hayatlarının her aşamasında kullanmaları zorunlu hale gelmiştir. Teknolojinin de hızla gelişimi öğrenme sürecinde bilgisayarın önemini artırmıştır. Geleneksel eğitimin sınırlılıkları internet tabanlı öğrenme ile aşılmıştır. Bireyler artık zaman, mekan, ulaşım ve konaklama gibi sorunları internet tabanlı öğrenme teknolojilerinin sunduğu avantajlar sayesinde öğrenimlerine devam etmek için çözmek zorunda kalmamaktadırlar. Ticari ve ticari amaçlı olmayan birden fazla öğreme idare sistemi internt üzerinden dersler vermek üzere geliştirilmiştir. Fakat gelişitirilen bu sistemlerin ders vericileri ders modüllerini tasarlama ve geliştirme konusunda rehberlik etme konusunda eksiklikleri vardırBu çalışmada, öğretim elemanlarının Robert Gagne'nin dokuz öğrenme adımı rehberliğinde derslerini tasarlayıp geliştirebilecekleri bir öğrenme idare sistemi bu çalışmada tasarlanmıştır. Bu sistemin oluşturulmasında kullanılan yazım dili PHP programlama dili, veri tabanı ise MySQL veritabanı yönetim programıdır.Tasarlanan öğreneme idare sistemi, Microsoft Windows ve Linux ailesinin herhangi bir işletim sisteminde çalışacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışmanın başında İnternet Tabanlı Uzaktan Öğrenme İdare Sistemi Geliştirme modeli geliştirilmiş ve bu model çalışmada izlenmiştir. Geliştirilen İnternet Tabanlı Uzaktan Öğrenme İdare Sisteminin kullanışlık testi sırasında sesli düşünme protokolü kullanılmıştır. Nicel ve nitel veriler kullanıcıların İnternet Tabanlı Uzaktan Öğrenme İdare Sisteminde belirlenen bütün görevleri başarılı olarak yerine getirdiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s society, information sharing and usage have gained great importance. Individuals have an obligation to use information in all parts of their life. Therefore life itself has turned out to be learning period. The rapid development of technology has also increased the importance of computers in the learning process. Limitations of the traditional classroom environment have been overcome by the Internet-based learning. Individuals no longer have to solve issues including time, place, transportation and accommodation to pursue their education with the advantages offered by the Internet-based learning technologies. Several commercial and non-commercial Learning Management Systems have been developed. They are used for delivering courses over the Internet. However these systems have weaknesses to guide educators in designing and developing learning modules for their courses.The Learning Management System (Internet-based Distance Learning System) which guides instructors in designing and developing their online course modules according to the Robert Gagne?s Nine Events of Instruction was designed in this study. PHP programming language and MySQL database management were used to develop the Learning Management System. The developed Learning Management System can run on Microsoft Windows or Linux operating systems. Internet-based Distance Learning System Development Model was developed at the beginning of the study and this model was followed in the design process. The think-aload protocol was used during the usability testing of the developed Internet-based Distance Learning System. Quantitative and Qualitative data revealed that users were successfully completed all specified tasks in the developed Internet-based Distance Learning System.