Sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunlar (Sivas merkez ilçe örneği)
Class- teachers problems that they face during the education period (Sivas central county example)
  1. Tez No: 239715
  2. Yazar: EBRU BOZPOLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu araştırmada, Sivas ili merkez ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin eğitim-öğretim sürecinde karşılaştıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bu sorunlar öğretmenlerin öğrenciler, veliler, yöneticiler, müfettişler ve meslektaşları ile karşılaştıkları sorunlar olmak üzere 5 boyutta ele alınmıştır. Ayrıca bu sorunların; cinsiyet, mezun olunan okul, ideallerindeki meslek, medeni durum, kıdem, şehirde geçen görev süresi, köyde geçen görev süresi, birleştirilmiş sınıf okutma ve hizmet içi eğitim kursu alma değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğine bakılmıştır.Öğretmenlerin 5 boyuta ilişkin sorunlarına ait veriler, hazırlanan anket formuyla sağlanmıştır. Anket formunda yer alan açık uçlu sorularla, sınıf öğretmenlerinden eğitim sürecinde karşılaştıkları sorunları her bir boyut için önem sırasına göre ifade etmeleri istenmiştir.Araştırmada nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın evreni ve örneklemi; 2008?2009 öğretim yılı güz döneminde Sivas ili merkezinde bulunan 80 ilköğretim okulunda görev yapan 881 sınıf öğretmenini kapsamaktadır. Verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Güvenirliği sağlamak amacıyla çeşitleme yöntemi kullanılmıştır.Araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır:1. Öğretmenlerin öğrencilerle ilgili karşılaştıkları en önemli sorun olarak ?Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeme (ev ödevi, tekrar yapmama, ders çalışmama, okumama, okula hazırlıksız gelme, kurallara uymama gibi)? sorunu yer almaktadır.2. Öğretmenlerin velilerle ilgili karşılaştıkları en önemli sorun olarak ?Velinin çocuğuna ve eğitim-öğretime karşı ilgisiz olması? sorunu yer almaktadır.3. Öğretmenlerin yöneticilerle ilgili karşılaştıkları en önemli sorun olarak ?Tarafsız, adil, objektif olmayan, ayrım, eşitsizlik yapan müdür ? sorunu yer almaktadır.4. Öğretmenlerin müfettişlerle ilgili karşılaştıkları en önemli sorun olarak ?Önyargılı olma, açık arama, sürekli olumsuz eleştiri yapıp takdir etmeme ? sorunu yer almaktadır.5. Öğretmenlerin meslektaşlarıyla ilgili karşılaştıkları en önemli sorun olarak ?Mesleki yetersizlik, kendini geliştirmeme, mesleği sevmeme? sorunu yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Through out the research, facing problems of class-teachers who work at primary schools in the centre of Sivas during the education period have been tried to determine. These problems of teachers have been examined in five dimensions such as problems with students, parents, directors, inspectors and colleagues. Besides, it has been checked out whether these problems have been differing according to their ideal occupations, marital status, rank, passing occupied years in city and village, combined class teaching and inner-service courses or not.Data, which problems of teachers related to five dimensions has been collected via the prepared questionaire form. By means of this form and open-ended questions, it has been aimed that teachers should have express their facing problems for each dimension in accordance with its importance level.Through out the research, a kind of qualitative method called operational research has been used. The population and sample of the research has been consisted of 881 class-teachers who work at different (81) primary schools in the centre of Sivas during the Fall education year of 2008-09. For the analysis of data, content analysis method has been used. In order to get reliability, variation method has been used.Some findings of the research are as follows:1.Teachers? main facing problem with students is ?Not carrying out duties and responsibilities?. For example ( Homework, not reviewing topics, not studying, not reading, coming to school without any preparation and not obeying school rules).2.Teachers? main facing problem with parents is ?No interest in children and school?.3.Teachers? main facing problem with school directors is ?Directors who are not neutral, justice, objective and making difference and unequality among teachers?.4.Teachers? main facing problem with school inspectors is ?Their prejudice, looking for negatives, non-stop negative criticism and disapproval?.5.Teachers? main facing problem with their colleagues is ?lack of occupational duty, self-improving and occupational love?.