Hz. Peygamber Dönemi sonrası siyasi olaylarında- Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam
After the political events of the Prophet Period- Talha b. Ubeydullah And Zübeyr b. Avvam
- Tez No: 239716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez giriş ve sonuç bölümü dışında iki bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde; ?Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam'ın Hayatları? başlığı kullanılarak bu sahâbîler ayrı ayrı iki başlık halinde incelenmiş, onların nesepleri, yetişmeleri, aileleri, çocukları, savaşları, fiziksel ve insani şahsiyetleri ile ilgili bilgiler verilmeye çalışılmıştır.İkinci bölümde; Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam'ın, Hz. Peygamber dönemindeki durumları, Müslüman olmaları, hicret etmeleri, Hz. Peygamber ve diğer sahabilerin ikisi hakkındaki sözleri ve düşünceleri ile hicret sonrası Medine'deki durumlarından kısaca bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde; Talha b. Ubeydullah ve Zübeyr b. Avvam'ın dört halife döneminde, her halife dönemi kendi içlerinde ayrı başlıklar altında, gene her ikisinden hareketle onların bu dönemlerde halifelerle ilişkileri, siyasi faaliyetleri, olaylar karşısındaki duruşları, sonlarını hazırlayan olaylar karşısındaki tutumları, son olarak da ölümlerine sebep olan fitnenin doğurduğu ?Cemel Savaşı? sonrasında ise ölümleri ayrı başlıklar altında incelenmeye çalışılmıştırSonuç olarak, üç bölümde incelenen hususların kısa bir değerlendirilmesine yer verilmiş ve çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Thesis consists of two parts except introduction and conclusion.In the first part; under the headline of ?Talha b. Ubeydullah Ve Zübeyr b. Avvam?ın Hayatları? these historical characters are rewieved sepatarely. This parts aims to give information about their education, families, childrens, fights and their physical and social characters.In the second part; the activities of Talha b. Ubeydullah and Zübeyr b. Avvam during the time of the Prophet, their conversion into Islam, their migration to Medine, the words and thought of the Prophet and his fellows about two of them and lastly their situation in Medine are explained.In the third part; the political activities and relations of Talha b. Ubeydullah and Zübeyr b. Avvam with caliphs during the period of four great caliphs, are studied separately. In addition, the political events which caused the“Camel”Battle and their death are tried to be explained under separate headlines.In conclusion, the thesis ends after a brief review of the subjects which are viewed in these three parts.