Kur'an-ı Kerimde geçen mesellerin ahlak öğretiminde kullanımı
The usage of parables which are involved in the Holy Koran on moral education
- Tez No: 239717
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YAŞAR AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kur'an-ı Kerim Allah tarafından insanlara gönderilmiş olan en son kutsal kitaptır. Kur'an-ı Kerim'in en önemli özelliği ifade tarzının yalın, insanların anlayacağı şekilde olmasıdır. Allah Kur'an-ı Kerim'i anlaşılır kılmak için insanların güncel hayatıyla ilgili, onların kullandıkları ifadelere yakın ifadeler kullanmıştır. Bu ifade şekillerinden biri de meseldir.Mesel, bir durumu anlaşılması açık olan başka bir duruma benzetme, örneklendirerek açıklamaktır. Kur'an-ı Kerim mesellerle birçok konuya açıklık getirmiş, ayetleri mesellerle anlaşılır kılmıştır. Kur'an'ın bu ifade tarzı ahlak eğitiminde önemli bir yere sahiptir.?Kur'an-ı Kerim'de Geçen Mesellerin Ahlak Öğretiminde Kullanılması?na örneklerin verildiği bu çalışmanın giriş bölümünde, araştırmanın problemi, amaç ve önemi, sınırlılıklar, araştırma yöntemi, araştırma ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır.İkinci bölümde, mesel kavramını ortaya koymak için, meselin tarifi, Kur'an'da kullanılışı, amaçları, özellikleri ve konuları açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, ahlakî konuları içeren mesellerin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde kullanılışına ilişkin sınıf içi etkinliklere (ders işlenişleri, ders planlarına) yer verilmiştir.Dördüncü sonuç bölümde ise özet ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Koran is The lost holy bible which is sent to people by God. Being understandable for people and simplicity of expression is the most important quality of The Holy Koran. In order to make The Holy Koran be comprehensible, God applys expressions that are used by people in their daily lives. One of these expressions is parable.Parable means simile one situation to another situation which is more clear to be able to understand easily and explain it by illustrating. The Holy Koran clarifys many issues and make clear verses of the Koran using parables. This expression style of Koran has great important place on Moral Education.Firstly, the problems of the study aims and significance of the study limitations, techniques of the investigation and basic statements related to the study are explained in the introduction chapter of the study which presents some examples using parables involved in The Holy Koran on Moral Education.In the second chapter, the definition of the parables, usage of them in The Holy Koran, aims, qualities and issues of the parables are asserted so as to present for consideration concept of parables.In the third chapter, there are some activities (process of a lesson, lesson plans) in the relation to use of parables that involves in moral issues in religion lesson.The fourth chapter presents the conclusion of the study and suggestions for further research.