Kitle iletişim araçlarının eğitim üzerine etkileri (Sivas/merkez meslek liseleri örneği)
The effects of mass circulation media on education (The case study of vocational high schools in Sivas)
- Tez No: 239718
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tarım toplumu, endüstri toplumu derken çağımız şimdide kitle toplumu, tüketim toplumu ve enformasyon toplumu gibi söylemler ile yeni biçimler almaya başlamıştır. Hatta bu söylemeler ve söylemlere bağlı olarak ortaya çıkan değişimler öyle hızlı olmuştur ki, artık günümüz `Tarihin Sonu, Son İnsanlık' gibi tartışmalara bile tanık olmaktadır. Biz bu çalışmamızda endüstri sonrasında ortaya çıkan ve bu değişimlere hız kazandıran kitle iletişim araçları ve eğitim üzerinde durup, öznenin durumunu tahlil etmeye çalıştık.Bilgi temelli dünyada; ekonomi, devlet yönetimi, kamu hizmetleri ve günlük hayattaki birçok iş ve işlem, kitle iletişim araçları ile yürütülmekte ve etkileşim gerçekleştirilmektedir. Örneğin internette yeni bilgilere ulaşmak, onları depolamak ve en kısa zamanda uygulama alanına aktarabilmek, insan yaşamını kolaylaştırmakta ve hayatı farklı şekillerde etkilemektedir.Daha önceleri insanları etkileyen en önemli kurum örf, adet ve geleneklerin taşıyıcısı olan aile, bunu yaygınlaştıran okul iken şimdi kitle iletişim araçlarının bu kurumların önüne geçtiğini, bireyi etkinleştirdiğini görmekteyiz. Bu önemli görevi üstlenen kitle iletişim araçları bireyleri olmak istediği gibi değil, olmasını düşlediği biçime dönüştürmektedir. Özelikle bu konuda ki anket çalışmamızın verileri son derece ilgi çekicidir. Çünkü toplum için çok önemli olan ve geleceği anlamına gelen öğrenciler zamanların büyük bir kısmını kitle iletişim araçları ile meşgul olarak geçirmekte ve sanal dünyanın sayfaları arasında kendine göre gerçeklik oluşturmaya çalışmaktadır. Bu da toplum içinde nesnellikten kopmuş özneler üretmektedir.Anahtar SözcüklerKitle İletişim Araçları, Eğitim, Medya.
Özet (Çeviri)
The society of our time began to take new forms as mass society, consumption society, information society, which was once called as agrarian society, industrial society. Even, these expressions and the changes based on the expressions were so fast that our time began to be the witness of such arguments as `The end of the History, the end of the Mankind?. In this study, we tried to focus on the education and the means of communication, which emerged soon after the industrialization and accelerated such changes, and we tried to analyze the situation of the individual.In the word based on knowledge, economy, state government, public service and so many daily works are done through the means of mass communication. For example, reaching new information through internet, storing and transferring them into the field of application makes man?s life easier and affects the life in different ways.While the most important institution was the family in previous years, who supported customs and traditions, and schools, generalizing this, we, today, see that the means of mass communication exceed these institutions and activate the individuals. The means of mass communication, undertaking this important task make the individuals become not as they want, but as they imagine to be. Especially, the data of our questionnaire is highly interesting. Because the students who are very important for the society, and the cornerstones of its future spend most of their time, engaging in the means of communication and they try to create their own reality through the pages of the imaginary world, which is to create the individuals away from objectivity.Key WordsMass Communication, Education, Media.