Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait bir tabirname (inceleme-metin-dizin)
- Tez No: 239720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 544
Özet
Bu çalışmada, Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait olduğu tespit edilen, Muhammed bin Hasan bin Ali el- Hüseyin'e ait bir rüya tabirnamesinin dil incelemesi yapılmıştır.Çalışmamız Giriş, Gramer, Metin ve Dizin olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.Üzerinde çalışılan eser, ses ve şekil bilgisi yönüyle Eski Anadolu Türkçesinin karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Bu metin yazıldığı dönemde, yabancı dillerin Türkçe üzerindeki etkisini göstermekle beraber, Türkçenin ifade gücünü göstermesi; Türkçeye yabancı dillerden ?özellikle Arapça ve Farsçadan- girmiş sözcük ve terimlere Türkçenin karşılıklar türetebilme gücünü ortaya koyması açısından ayrı bir öneme sahiptir.Bu eser, Süleymaniye Kütüphanesi, Mihri Şah Sultan Bölümünde, 177 demirbaş numarasıyla kayıtlıdır.Anahtar Sözcükler : Eski Anadolu Türkçesi dönemi , Muhammed bin Hasan bin Ali el- Hüseyin, t?birn?me, rüya.
Özet (Çeviri)
In this study, language study of a dream interpretation which belongs to Muhammed bin Hasan bin Ali el-Hüseyin in Old Anatolian Turkish Language period has been made.Our study consists of four main sections which are Entry, Grammar, Text and Index.The work include the phonetic and structural characteristics of Old Anatolian Turkish. This work reflects the effects of foregin languages on Turkhish in that period, reflects the vocabulary of Turkhish, shows the expresive power of Turkhish for concrete and spiritual concept and it has a special importance because of its showing the productive force of Turkhish equalents for Arabic and Persian words.This work is recorded in Süleymaniye Library in the section of Mihri Şah Sultan with the fixture number 177.