Türkiye'de firmaların sermaye yapısı: Belirleyici etmenler ve gelişim
Capital structure of firms in Turkey: Determinants and evolution
- Tez No: 239736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de imalat sanayinde faaliyet gösteren halka açık firmaların sermaye yapılarını etkileyen faktörler ile bu firmaların sermaye yapılarına ilişkin kararları almalarındaki davranışlarını, literatürde yapılmış çokça araştırmanın ışığında ortaya koymayı amaçlamıştır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sermaye yapısı kavramı ve sermaye yapısı unsurları ele alınmış, ikinci bölümde sermaye yapısı kuramları ile literatürde yaygın olarak kullanılan sermaye yapısına etki eden faktörler kapsamlı bir incelemeye tabi tutulmuştur. Üçüncü bölümde ise, söz konusu firmalara ilişkin net sabit varlıklar, büyüklük, borç dışı vergi kalkanı, kârlılık ve büyüme fırsatları etmenlerinin sermaye yapıları ile ilişkileri istatistiki yöntemlerle analiz edilmiştir.Firmaların sermaye yapılarını etkileyen faktörlerden, net sabit varlıklar, kârlılık ve büyüme fırsatları ile sermaye yapıları arasında güçlü ve anlamlı sonuçlar söz konusu iken, firma büyüklüğü ile borç dışı vergi kalkanı etmenlerine ilişkin güçlü ancak yalnızca iktisadi açıdan anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of many researches done in the literature, this study aims to put forth the factors affecting capital structure of firms operating in the Turkish publicly-traded manufacturing industry and behaviors regarding those firms? decisions about their capital structures.This study is comprised of three parts: In the first part, the concept and components of capital structure are discussed. Secondly, the work examines capital structure theories and factors affecting capital structure, which are exposed extensively in the literature, in detail. In the third part, the relationships between tangibility, firm size, non-debt tax shields, profitability, and the growth opportunities of those firms and capital structures are analyzed with statistical methods.Among factors affecting the capital structure of firms, the study reveals that there are statistically significant relationships between capital structure, tangibility, profitability; and growth opportunities, while asserting that strong but only economically-meaningful relationships with regard to firm size and non-debt tax shield seem to exist.