Birleşme ve satın almalarda ödeme yönteminin belirleyici faktörleri: BİST incelemesi
Determinants of payment method in mergers and acquisitions: BIST review
  1. Tez No: 917610
  2. Yazar: KANSU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK PİRGAİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de borsada işlem gören halka açık şirketlerin birleşme ve satın alma işlemlerinde ödeme yöntemi tercihlerini etkileyen faktörler incelenmektedir. Öncelikle konu ile ilgili teorik altyapı verilerek tarihsel gelişim süreci ve ödeme yöntemleri irdelenmiştir. Daha sonra, araştırma konusu ile benzer amaçları taşıyan literatürdeki çalışmalar detaylı olarak incelenerek birleşme ve satın alma işlemlerinde kullanılan ödeme yöntemlerinin belirleyici faktörleri tespit edilmiştir. Alıcı firmaya, hedef firmaya ve işleme özgü olarak belirlenen 15 bağımsız değişken arasında firmaların sahiplik yapısı, finansal kaldıraç, nakit pozisyonu ve hisse performansı gibi önemli değişkenler yer almaktadır. Çalışmada, 2011-2020 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen birleşme ve satın alma işlemleri analiz edilerek COVID-19 pandemisi ve Kahramanmaraş depremleri gibi olağandışı olayların etkileri hariç tutularak Türkiye'deki son 10 yılın eğilimleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Eikon Refinitiv veri tabanından birtakım kısıtlamalardan sonra elde edilen toplam 58 işlem analize dahil edilmiştir. Ödeme yöntemi tercihi çalışmada kategorik bağımlı değişken olarak kullanılmış ve adımsal yöntemlerden geriye doğru elemeli ikili lojistik regresyon modeli ile analiz yapılmıştır. Ampirik bulgular, özellikle hedef firmaların halka açık olma durumunun ödeme yöntemi tercihini etkilediğini, halka açık hedeflerle yapılan işlemlerde hisse senedi ödemelerinin tercih edildiğini göstermektedir. Sektör içi işlemler ve göreceli işlem büyüklüğü ise ödeme yöntemi seçiminde istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmamaktadır. Elde edilen bulgular, hedef firmaların özelliklerinin M&A finansman stratejilerinde oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır. Bu çalışma, Türkiye M&A piyasasında ödeme yöntemleri üzerine yapılan sınırlı literatüre katkı sağlamakta ve halka açık şirketlerin sermaye yapısını stratejik bir araç olarak nasıl kullandığına dair yeni bilgiler sunmaktadır. Bu bağlamda, çalışma M&A işlemlerinin dinamiklerini anlamak isteyen araştırmacı ve uygulayıcılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors influencing the choice of payment methods in mergers and acquisitions (M&A) involving publicly traded companies in Turkey. First, the theoretical framework and historical development of payment methods in M&A are provided. Subsequently, a detailed review of the literature, focusing on studies with similar aims, was conducted to identify the key determinants of payment methods used in M&A transactions. Among the 15 independent variables selected, including those specific to the acquiring firm, target firm, and transaction itself, significant variables such as ownership structure, financial leverage, cash position, and stock performance are examined. The study analyzes M&A transactions in Turkey between 2011 and 2020, excluding the effects of extraordinary events like the COVID-19 pandemic and the Kahramanmaraş earthquakes, aiming to identify trends from the last decade. A total of 58 transactions, obtained from the Eikon Refinitiv database after applying certain limitations, were included in the analysis. The choice of payment method is used as a categorical dependent variable and is analyzed using a backward stepwise binary logistic regression model. Empirical findings indicate that the public listing status of target firms significantly influences the choice of payment method, with stock payments being preferred in transactions involving publicly traded targets. In contrast, intra-industry transactions and relative transaction size do not have a statistically significant impact on the payment method choice. These findings underscore the important role that target firm characteristics play in M&A financing strategies. This study contributes to the limited literature on payment methods in the Turkish M&A market, offering new insights into how publicly traded companies strategically leverage their capital structure. In this context, the study provides valuable insights for researchers and practitioners seeking to understand the dynamics of M&A transactions.