Priştineli Nuri Divanı ve incelenmesi
Nuri of Prishtina's Diwan and its textual analysis
- Tez No: 387975
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 814
Özet
Priştineli Begzâde Nûrî, XVIII. yüzyıl divan şairlerindendir. Aslen Priştineli olan, fakat ömrünün bir kısmını İstanbul'da geçiren Nûrî, devrinde çok tanınan bir şair olmamakla beraber, gerek nazım şekli gerekse içerdiği şiir sayısı açısından zengin bir Divan'a sahiptir. Bu tezde öncelikle Priştineli Nûrî'nin hayatı, yasadığı devir ve edebî kisiliği hakkında bilgi verilerek, Divan'ı sekil ve muhteva yönünden tahlil edilmistir. Bu inceleme kısmının ardından, Millet Kütüphanesi ve İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde birer nüshası bulunan divanın tenkitli ve transkripsiyonlu metni verilmis ve Divan, günümüz Türkçesiyle nesre çevrilmiştir.Bu çalısma ile simdiye kadar ne kendi ne de divanı ile ilgili bir çalısma kaleme alınan Priştineli Begzâde Nûrî'nin klasik Türk edebiyatındaki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Begzade Nuri of Prishtina is one of the diwan poets in XVIIIth century. Though Nuri of Prishtina, who is hail from Prishtina but live in Istanbul for a while of his life, was not known very well at his age, he has a diwan that is included many poems written various forms. In this thesis firstly it has been given information about life, age and literary personality of Nuri of Prishtina, then his diwan has been analysed in terms of form and content. After the analysis it has been given the criticed and transcripted text of diwan whose two copies are in Millet Kütüphanesi and İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi and the diwan has been translated into prose with modern Turkish.With this study, it has been aimed at defining place of Begzade Nuri of Prishtina in the classical Turkish literature that there is no study about him and his diwan until now.