Kamu yönetiminde performans değerlendirme uygulamaları ve emniyet teşkilatında uygulanması
Performance evaluation being ablication in public management and being aplied to police organisation
- Tez No: 239759
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Örgütler varlığını sürdürmek için mal veya hizmet üretmek zorundadır. Örgütler için bu önemli bir amaçtır. Bu amacın gerçekleşmesi de örgütün sahip olduğu insan kaynağına bağlıdır. İnsanlar kendi amaçlarına hizmet ettiği ölçüde örgütün amacına hizmet ederler. Örgütün aktif elemanı olan insanlarla ilgilenen kamu personel yönetimi, kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu insan gücünün sağlanması ve bu kaynaktan en verimli şekilde yararlanmanın yol ve yöntemlerini gösteren bir disiplindir.Çağdaş personel yönetiminin amacı, nitelikli personeli bir araya getirerek organize etmek ve onların performanslarının iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu yolla hem örgütsel performansa katkı sağlanır hem de örgütten elde edilen yarar en üst düzeye çıkarılmış olur.Performans yönetimi, bir kurumun önceden belirlediği amaç ve hedeflere ulaşırken izlediği yol ile bu yol sonunda elde ettiği sonuçların birlikte değerlendirildiği bir süreçtir. Bu sürecin başlangıç noktasında kaliteli hizmet sunma anlayışı vardır. Performans yönetimi bir taraftan hizmet kullanıcısına kaliteli hizmet sunma amacı taşırken bir yönüyle de kurumsal stratejilerin ne yönde geliştirileceğini ve bu noktada çalışanların da nasıl davranması gerektiğini ortaya koymaktadır. Kamu performans yönetiminin bir diğer amacı, kamu kurum ve kuruluşların hedeflerine ulaşmalarını sağlamaktır. Performans değerlendirme, aslında çalışanlara nelerin önemli olduğu konusunda gerekli mesajlar verilmiş olur. Öte yandan, kuruluşa performans yönetim sistemi getirilmeden, kurumsal anlamda mal ve hizmet üretiminde tam olarak başarılı olunması pek mümkün değildir.Etkili bir organizasyonun hedeflerine ulaşabilmesi için performansını izlemesi başarının anahtar kavramlarından birisidir. Örgütün başarılı olabilmesi, özellikle çalışanlarının başarısına bağlıdır. Bu nedenle, üst düzey yöneticilerden tutun da en alt çalısanlara kadar örgütün her bir üyesi belirli bir ölçünün üzerinde başarı göstermelidir.Halkın huzur ve güvenliği için hizmet eden Emniyet Teşkilatında Performans Yönetimi, hizmetlerin kalitesi ve standartların arttırılmasına odaklanarak suça ve suçlulara karşı daha etkili mücadele edip suçları azaltmayı hedeflemektedir. Polis hizmetlerinin kalitesinin ve standartlarının attırılması açısından, Toplum Destekli Polislik ve Polisin Adli Kapasitesinin güçlendirilmesi Emniyet Teşkilatının temel ilkeleri haline gelmiştir.Bu çalışmada kamu sektöründe performans değerlemesi kavramının kamu yöneticileri tarafından nasıl algılandığını ortaya çıkarabilmek amacıyla, tüm kamu görevlileri içinde en büyük bölümü oluşturan 657 sayılı DMK hükümlerine tabi devlet memurlarının performans değerlemesi sistemi ele alınmıştır.Kamu Yönetiminde Performans Değerlendirme Uygulamaları ve Emniyet Teşkilatında Uygulanması başlığı altında hazırlanmış olan bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde performans kavramı ve tanımı, performans değerlendirmenin amaçları incelenmiş, performans değerlendirme yöntemleri, performans gösterge kriterleri, değerlendirme süreçleri, hakkındaki konularda ayrıntılı bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde, Türk kamu personel yönetiminde performans değerlendirmesi başlığı altında genel olarak kamu personel yönetiminin konusu, amacı ve önemine değinilmiş, Türk kamu personel yönetiminin tarihsel gelişimi ve Türk kamu personel yönetiminde performans değerlendirme uygulaması anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise emniyet teşkilatında performans yönetimi ve emniyet teşkilatında performans değerlendirmeden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Each organization to maintain assets such as producing goods or services to be a main objective, the fulfillment of these objectives depends on the human resources it has. People will serve for the purpose of the organization to the extent that they serve for their own purposes. Public personnel management which is interested in people-active element of the organization- is a discipline that shows the way and methods of the provision of manpower needs for public instutitions and how to benefit from these sources and methods in the most efficient way.The goals of modern personnel management are bringing qualified personnel together, organize them,and through the improvement of their performance increasing not only their contribution to organizational performance but also the benefits and the interests (provisions) they will get from the instutition,The basic purpose of public performance management,is to make public institutions and organizations achieve their objectives . Because, human resources that are used in performance measurement criteria will be according to the study of trends and via performance criterias, the necessary messages about what are important are given to the personnel. On the other hand, instutitionally it is not possible to be fully successful in the production of goods and services institutions unless performance management system is brought to the instutition.With the aim of discovering how the concept of performance valuation is perceived by the public managers in the public sector, the performance valuation system of public officials subject to DMK 657 arbitraments who forms the biggest part of all civil servants has been taken up. This thesis which was prepared under the title of Applications in Public Administration Performance Evaluation and Implementation of Security consists of three main sections.In the first part, performance concepts and definitions, the purposes of performance evaluation were examined and detailed information has been given about the issues -performance evaluation methods, criteria and performance indicators, evaluation processes- In The second part, the Turkish public personnel management in the performance of valuation under the heading of public personnel management in general, the subject, purpose and importance are addressed, the Turkish public personnel management and the historical development of the Turkish public personnel management practice in the performance assessment is described. In the third section, the performance management and performance evaluation in safety organization is described.