Aile ve akrabalık ilişikilerinden kaynaklanan sorunlar ve bu sorunların çözümünde din eğitiminin rolü
The problems because of family and kinship relations and the role of relgion education for solving for these prolems
- Tez No: 239760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Religion, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aile toplumun en önemli bir kurumudur. Toplumu ayakta tutar, kültür aktarımını sağlar. İlk insan Hz Âdem'den bugüne kadar gelen bütün dinlerde aileye özel önem verilmiş ve aile her türlü olumsuzluklardan korunmaya çalışılmıştır.Bu çalışmada İslam öncesi aile ve İslam da ailenin yeri ve önemi belirtildikten sonra aileyi oluşturan fertlerin karşılıklı hak ve sorumlulukları hakkında bilgi verildi.Yine çalışmada aile kurumunun etrafında oluşan akrabalık ve önemi üzerinde duruldu. Toplumun ayakta kalmasında en etkili olan aile ve akrabalık kurumunda olan bazı sorunlar ve bu sorunların çözümünde din eğitimi çözüm önerileri neler olabilir, kısaca bilgi verildi.
Özet (Çeviri)
Most important institution of society is the family. It provides standing amount of community and transferring culture. From the first people who was Hz. Adem until today. A special attention has been given to the family in all religions and the family has been strived to protect from all kind negativity.İn the study; firstly, about family that was before Islam, the place and importance of family in Islam have been specified afterwords, information was given about mutual rights and responsibilities of family members.Also in this study, kinship that is formed around the family institution and it?s importance were clarified.