TS EN ISO 9001 : 2000 kalite yönetim sisteminin etkinliğinin ölçülmesi üzerine bir araştırma
A survey about researching the efficiency of TS EN ISO 9001-2000 quality management system
- Tez No: 239780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BİGE AŞKUN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezin amacı TS EN ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi'nin etkinliğinin araştırılmasıdır.Öncelikle kalite tanımları ve tarihsel gelişimi açıklanmıştır. Daha sonra Toplam Kalite Yönetimi ve öğeleri üzerinde durulmuş, bu sistemin yararları ve ona yöneltilen eleştiriler verilmiştir. Ayrıca ISO 9000 standartları ve ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi nin kapsamı ve uygulaması anlatılmıştır.Uygulama kısmında TS EN ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi' nin etkinliğinin ölçülmesi amacıyla bir anket çalışması yürütülmüştür. Araştırma farklı 100 şirket üzerinde uygulanmış ve çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe the efficiency of TS EN ISO 9001-2000 Quality Management System.First of all, quality definitions and the history of quality are explained. Than, total quality management and its attributes are discussed. Furthermore, its benefits and some critics about it are argued. In addition, the study also includes ISO 9000 standards, ISO 9001-2000 Quality Management System?s content and its implementation.The practice consists of a questionnaire study about the efficiency of TS EN ISO 9001-2000 Quality Management System. The questionnaire is applied on 100 different factories and the results are analysed.