Anadolu güzel sanatlar lisesi son sınıf öğrencilerinin soyutlama düşüncelerinin belirlenmesine yönelik uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of applications oriented to determeine the abstraction thoughts of senior class students of Anatolian fine arts high schools
  1. Tez No: 239796
  2. Yazar: TEMEL BARAN KAMİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF BAYTEKİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, ?Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Son Sınıf Öğrencilerinin BirAnlatım ve Dil Aracı Olarak Resimde Soyutlama? yöntemine bakış açılarını belirlemekiçin planlanıp uygulamaya sokulmuştur.Araştırmanın amacı; Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi son sınıföğrencilerinin, soyutlama kavramından hareket ederek yaptıkları resimlerde, soyutlamabecerilerinin belirlenmesi açısından ne gibi farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmaktır. Buçalışmada, öğrencilerin hepsine ulaşılması mümkün olamayacağından 24 kişilik sınıflariçerisinden, öğrencilerin benzer özellikler göstermeleri nedeni ile 12 kişilik bir araştırmagrubu değerlendirmeye alınmıştır.Seçilen 12 öğrencinin soyutlama kavramı hakkındaki bulgularını belirlemek içinbir ön uygulama çalışması yaptırılmıştır. Uygulama çalışması; ele aldıkları bir nesneyi,soyutlama yöntemini kullanarak, üç aşamalı olarak resmetmekten oluşmaktadır. Dahasonra seçilen bu gruba, soyut ve soyutlamanın ortaya çıkışı, soyutlamayı kullanansanatçılar ve soyutlamanın tarihçesinden oluşan görsel ve yazılı sunum öğrencilereizlettirilmiştir. Ardından soyutlama konusuna ilişkin son uygulama çalışmalarınıyapmaları istenmiştir. Seçilen 12 öğrencinin soyutlama kavramı hakkındaki bulgularınıbelirlemek için soyutlama düşüncesinden yola çıkarak yaptıkları resimler; şema, renkkullanımı, tekniğin uygulanışı, çalışmanın tamamlanması boyutları ölçüt alınmış ve 3alan uzmanı tarafından puanlandırılmıştır. Ortaya çıkan uygulama ve veriler, üzerindeçalışılan gruplar küçük olduğu ve bu gruplardan elde edilen puanlar birbiriyle ilişkiliolduğu için ön uygulama ve son uygulama puanları arasında fark olup olmadığınıbelirlemek üzere Wilcoxon işaretli sıralar kullanılmıştır. Tüm bu analizler SPSS 15programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned and applied in order to determine the points of view ofSenior Class Students Of Anatolian Fine Arts High Schools towards the method of?Abstraction in Painting as a means of expression and language?.The aim of this research is to bring out the diversities of regarding thedetermination of abstraction skills in their paintings which were made with anabstraction notion. In this study, a research group of 12 people, who were selected byconsulting to the experts and teachers, was appraised since it is not possible to reach outthe all of the students.A preliminary application study has been made by the selected 12 students inorder to determine the evidences regarding th abstraction notion. Application studyconsists of drawing an object by using the abstraction method in three phases. Later on,this group has been watched a visual and inscriptive presentation which consists of theissues of emergence of abstract and abstraction, the artists who used abstraction and thehistory of abstraction. Then, it is requested to make their ultimate application studyregarding the subject of abstraction. In order to determine the evidences regarding theabstraction notion of these selected 12 students, the paintings that were made by theabstraction thought were scored by 3 area experts by taking the measurements ofdimensions of sketching, color-using, application of the technique and completion of thestudy. The Wilcoxon marked series were used on the emerged application and data fordetermining whether there is a score difference between preliminary and ultimatestudies since the studided groups were small and the scores obtained from these groupsare inter-related. All of these analysis were made by using th SPSS 15 program.