Buzağılarda rotavirus enfeksiyonlarının seroepidemiyolojisi ELISA testi ile rotavirus antijenlerinin identifikasyonu
Seroepidemiyology of rotavirus infections in newborn calves and studies on the identification of rotavirus antigens with ELISA
- Tez No: 23979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AKÇA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
. Bu araştırmada Türkiye'de yeni doğan buzağılarda akut gastroenteritislerin en büyük nedenlerinden olan rotaviruslann varlığı serolojik ve virolojik olarak araştırıldı, 656 adet buzağıdan alman kan serumları mikronötralizasyon testi ile rotavirus antikorları yönünden serolojik olarak kontrol edildi. Ayrıca ishal semptomu gösteren 86 adet buzağıdan alınan gaita numunelerinde rotavirus antijenleri ELISA testi kullanılarak araştırıldı. Mikronötralizasyon leşti ile kontrol edilen 656 adet kan. serumundan 150 ianesi (%22.86)l/5 serum sulandırmasında rotavirus antikorları yönünden seropozltif olarak saptandı. Rotavirus antikorları yönünden seroporftif olarak saplanan serumların SNSO değerleri 1/5.6.8-1/288 arasında dağılım gösterdi. Elisa testi ile kontrol edilen 88 adet gaita numunesinden 13 adedi (%17.80) rotavirus antijenleri yönünden pozitif olarak değerlendirildi. Bu araştırmada sağlıklı ve ishalli buzağılardan toplanan kan numunelerinde %22.86 oranında rotavirus antikorunun ve gaita numunelerinde 0/011,80 oranında rotavirus antijenlerinin bulunmuş olması enfeksiyonun ülkemizde var olduğunu ortaya koymakladır.
Özet (Çeviri)
42 7. İNGİLİZCE ÖZET (Summary) Seroepidemlyology of rotavirus infections in newborn calves and studies on the identification of rotavirus antigens with ELISA, In this research presence or rotaviruses which are main causes of gastroenteritis in calves were surveyed by both serologically and virologically in TURKEY. 656 sera samples collected from calves were checked by microneutralisation test to detect rotavirus antibodies. Additionally in faeces samples collected from 86 calves with diarrhea were researched for rotavirus antigens by means of ELISA. Of 656 sera samples tested by microneutralisation test, 150(22.86%) were found positive in 1/5 dilution. Serum neutralisation value (SN50) were showed positivity between 1/5.6- 1/266 dilutions. In ELISA, of 86 faeces samples tested for viral antigens, 13(17.80%) were found remarkably positive. Since in clinically healty and diarrheatic calves, 22.86% of sera samples were positive and 17.80% of faeces samples showed rotaviral antijens by ELISA, it seems clearly that rotavirus infections are widely present in TURKEY.