Görevi kötüye kullanma suçu
The crime of abuse of duty
  1. Tez No: 239823
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ARTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Devlet idaresi, sosyal güveni ve düzeni garanti altına alan, bireysel faaliyetleri tamamlayan, toplumun refahı, korunması ve gelismesi için gerekli olan varlıkları ve hizmetleri sunan birlestirici ve hükümran kurumdur. Devlet, faaliyetlerini organları eliyle yürütür ve bu organları gerçek kisiler olustururlar. Dolayısıyla devlet idaresinin iyi islemesi bir ölçüde de memurların görevlerini kanunlara ve nizamlara uygun olarak yerine getirmelerine baglıdır. Kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması devlet idaresinin düzenli ve etkili islemesine engel olur. Bu nedenle kamu görevlisinin görevini kötüye kullanması Türk Ceza Kanunu'nda suç olarak öngörülmüstür. TCK ve diger özel kanunlarda, memurların görevlerini kötüye kullanmaları, özel nitelikteki bazı suç tipleriyle de düzenlenmistir. Ancak kanun koyucu kamu görevlisinin görevini kötüye kullanmasını, bunun devlet idaresine verecegi zararın büyüklügü nedeniyle, hiçbir sekilde cezasız bırakmak istememistir. Bu nedenle de özel hükümlerin uygulanamadıgı hallerde uygulanmak üzere Türk Ceza Kanunu'nun 257 nci maddesinde, genel ve tamamlayıcı nitelikte olan görevi kötüye kullanma suçuna yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
The administrative state is a unifier and sovereign institution which guarantees social trust and order completes individual activities and presents public services in order to provide prosperity, protection and development of society . The state carries out its activities with its organs and these organs are formed by real people. In that case good administration of the state depends on the public servants, carring out his duties according to the statutes regulations. When the public servant abuses his duty, he prevents regular and effective working of the administrative state. For this reason abuse of duty by public servant is established as crime in the Turkish Criminal Code. Under the Turkish Criminal Code and other specific laws, abuse of duty by the servants have been prescribed as special types of crimes. However the legislature has by no means wished to allow the crimes of abuse of duty by public servants go unpunished, due to the administrative state. Therefore in the article 257 of Turkish Criminal Code, this crime has been described as general and supplementery provisions when specific provisions can not be applied.