Görevi kötüye kullanma suçu
The crime of misconduct
- Tez No: 636216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Toplumun ihtiyaç duyduğu hizmetlerin bir kısmı kamu idaresi tarafından karşılanmaktadır. Kamu idaresi bu hizmetleri idarenin temelini oluşturan kamu görevlileri eliyle yerine getirmektedir. Kamu görevlilerinin işlemleri ile eylemleri de esasen devlet yönetiminin birer işlemi ve eylemi olarak görülebilmektedir. Kamu görevlilerin hukuk dışı eylemleri ise devlete olan güveni azaltabilecektir. İşte bu sebepten devletler, kendi vatandaşları ile o ülkede yaşayan diğer ülke vatandaşlarının güvenini sağlamak ve sağlamış olduğu güveni korumak için Ceza Kanunları başta olmak üzere sair kanunlarında birtakım suçlar öngörmektedir. Tez konumuzu oluşturan görevi kötüye kullanma suçu da 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesinde düzenlenen genel, tali ve tamamlayıcı bir suçtur. Özgü bir suç niteliğindedir. Bu özelliği itibariyle de bu suçun faili sadece kamu görevlisi ya da özel kanunlarında kamu görevlisi gibi cezalandırılacağı öngörülen kişilerdir. Failin görevinin gereklerine aykırı hareketi ile görevinin gereğini yerine getirmekte ihmal veya gecikme göstermesi fiil unsurunu oluşturmaktadır. Failin eylemi başka bir suçu oluşturuyorsa bu durumda görevi kötüye kullanma suçundan cezalandırma yoluna gidilmesi mümkün değildir. Fiilin yanı sıra gerçekleşmesi aranan“kişilerin mağduriyeti”,“kamu zararı”veya“kişilere haksız menfaat sağlama”unsurları kanaatimizce netice unsuru olduğundan bu unsurlar gerçekleşirse tamamlanmış suçtan; gerçekleşmez ise bu durumda teşebbüs hükümlerinden cezalandırma yoluna gidilmesi gerekmektedir. Suç kasten işlenmektedir. Belirli istisnalar haricinde soruşturma izni alınarak yargılama yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Some of the services required by society are provided by public administration. The public administration provides these services through officials who form the basis of the administration. The actions and acts of public officials can also be seen as a process and an act of government. On the other hand, illegal actions of public officials may decrease citizens' trust in state. For this reason, states predict crimes in laws, especially in Criminal Laws, in order to ensure the trust of their own citizens and citizens of other countries living in that country. The crime of misconduct, which is our thesis subject, is a general, secondary and complementary crime regulated in the article 257 of the Turkish Criminal Law No. 5237. It is a specific crime. As a result of this characteristic, offenders of this crime are public officials or people who are expected to be punished like public officials in special laws. The offender's act against his duties and neglect or delay of duties constitutes the element. If the offender's act constitutes another crime, then it is not possible to punish the offense for abuse of duty. In our opinion, in addition to the act the elements of“victimhood of the individuals”,“public damage”or“providing unfair benefit to individuals”are result elements. So, if these elements occur, it is to punish from the accomplished crime, if not, it is necessary to punish the attempt. The crime is committed intentionally. With exceptions, trial is being made with the permission of investigation.